Sokolovna Pardubice

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Nikdy prázdný dům

Sport
Stav: Stavební úpravy
Adresa mapa
Jiráskova 29
53002 Pardubice 2
Pardubice
50° 2' 8.3'', 15° 46' 55.4''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekti: Mendl Antonín , Šantrůček Václav

Doplňující informace

V letech 2013 – 2015 proběhla III. etapa modernizace sportovního areálu, zaměřená na budovu sokolovny. Hodnota modernizace byla 127 mil. Kč.

 

Sokol v Pardubicích byl založen v červnu 1863. Po několika téměř nečinných letech v roce 1867 byla činnost obnovena a prvním starostou se stal Václav Bubeník , který byl zároveň starostou města. První cvičení se konala ve zdarma propůjčené chodbě městské reálky.Členové se začali také věnovat umění hasičskému na nově postaveném lešení. Pravidelně začalo cvičení žáků a žákyň měšťanských škol. Podíl Sokola na výuce tělocviku ustal po jeho zavedení jako povinného předmětu.Sokolové pořádali pravidelně výlety a veřejná venkovní cvičení. Vyvstala potřeba vlastních cvičebních prostor. V roce 1877 zřídila obec letní tělocvičnu na Olšinkách. V zimě se cvičilo v reálce. Sokolové rozvíjeli svoji činnost v různých sportech a také na poli vzdělávacím a společenském. Roky byly tlaky na postavení vlastní tělocvičny, ale z různých důvodů k tomu nedocházelo – I. světová válka, vysoký náklad na stavbu apod. Až v roce 1919 se rozhodlo o stavbě sokolovny na Olšinkách a ta byla dokončena v roce 1923.

 

Již v roce 1912 věnovalo město sokolům pozemek "Na Olšinkách", kde Sokol v roce 1921 vybudoval oplocené cvičiště s běžeckou dráhou. Podle původních plánů sokolovny od architekta Kohoutka byl přepočítán stavební náklad s úplným zařízením tělocvičny na 3 600 000 Kč. Při zmenšeném provedení Kohoutkova návrhu se náklad vyšplhal "jen" na 1 800 000 Kč. Nakonec se od původních plánů upustilo a jednota dala za souhlasu družstva vypracovat nový, modernější projekt tělocvičny na Olšinkách architektům Šantrůčkovi a Mendlovi v Praze. Jako stavitel byl vybrán Ferdinand Potůček. Nové plány byly schváleny i stavebním odborem ČOS. V lednu 1922 valná hromada jednoty rozhodla přistoupit k vlastní stavbě tělocvičny a byl položen základní kámen. Sokolovna byla do rukou Sokola Pardubice slavnostně předána 24. června 1923 v rámci dne žactva a dorostu.

 

V místě původního letního cvičiště vznikla dvoupatrová budova na půdorysu písmene H s hlavní osou orientovanou z východu na západ. Původní návrh sokolovny byl projektován velmi velkoryse. Budova měla být větší, osově souměrná. V realizovaném návrhu se nalézá hlavní sál s bazilikálním osvětlením, na který na východní straně navazuje jeviště, dále se zde nachází pohledová galerie, menší sály, pánské a dámské šatny, sborovny, zázemí pro cvičence, administrativní kanceláře a skladovací prostory.

Pardubická sokolovna je postavena ve stylu architektonické moderny s klasicizujícími prvky a je tak typickou ukázkou rozšířeného typu sokolovny s hlavním sálem, bočními prostorami a galeriemi pro veřejnost. Budova sokolovny prošla několika stavebními úpravami, a to zejména v 50. letech 20. století, kdy byla upravena pro nově vzniklý spolek TJ Dynamo. Dílčí úpravy se prováděly i v následujících letech. Největší rekonstrukcí prošla sokolovna v letech 2013 až 2015, kdy byly citlivě

Časová osa

9/2015 Stavební úpravy

V září se otevírá rekonstruovaná budova Sokolovny, náklady na opravu se vyšplhaly na 128 milionů korun z původně vysoutěžených 90 miliónů.
1922 Vznik

Vznik

Náhled galerie

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty pe.zeman aktualizováno: 25. června 2022

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.