Débeřský statek

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zemědělská usedlost
Stav: V rekonstrukci
Adresa mapa
Peruc 43
44001 Peruc – Hřivčice
Louny
50° 20' 26.7'', 13° 56' 26.3''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Voda v Débeři a vodárenská štola u statku - Stejně jako v jiných obcích byli i obyvatelé Peruce po staletích sužování periodickým výskytem infekčních chorob, hlavně břišním tyfem a ve válečných dobách i úplavicí. Původ těchto nemocí byl zjištěn v závadné vodě v Boženině studánce, která byl (hlavně v době sucha) jediným zdrojem pitné vody. Když v roce 1906 došlo k dalšímu výskytu onemocnění 102 osob a skončilo smrtí 13ti nemocných, bylo v obci zdravotními úřady nařízeno uzavření Boženíny studánky a uloženo obcí postarat se o řádný vodovod. Toto nařízení však obec nebyla schopna z finančních důvodů zajistit, a tak bylo zřízení vodovodu stále odkládáno. V roce 1922 dala komise posoudit prameny v okolí. Jako nejvhodnější se ukázala pramen ve stráni pod pivovarem v Peruci - k využití těchto vod však nebyl dán majitelem souhlas z obavy, že by se jim mohla ztratit voda ve dvoře velkostatku a v pivovaru. Další možností bylo zdejší prameniště Debéřského potoka, kde stál vodní mlýn (viz odkazy) peruckého panství, ale tady se nepodařilo s majitelem domluvit.  Až v roce 1926, kdy se v obci opět vyskytla infekce břišního tyfu, bylo na základě přímé intervence zdravotních úřadů a Zemědělské rady dosaženo domluvy s peruckým panstvím a obec koupila mlýn (tehdy již zbořeniště) s příslušnými parcelami a vodními právy za 250.000 Kč.  V září 1927 bylo rozhodnuto o stavbě vodovodu. Ve svahu vedle obytné budovy statku byl zbudován portál vodárenské štoly, kterou vyrazila firma Ing. Jaroslav Matička, Praha - Karlín a dokončila v letech 1929 - 1930. Strojní část (tj. zařízení čerpací stanice) zajišťovala firma Janka a spol., strojírna Radotín, elektrifikaci a strojní část transfomátorové stanice provedla firma Elektrárenský svaz okresů středočeských. Vybudování stavby si vyžádalo po všech změnách částku 1.650.000 Kč (rozpočet 1.300.000 Kč. Tím byl podchycen pramen vody, který dříve poháněl kolo zdejšího mlýna. Odtud byla voda dodáváná do veřejných vodovodů pěti okolních obcí. Vodní zdroj ale vykazoval zvýšený obsah dusičnanů (69,1 mg/l v roce 2006 - limit max. 50 mg/l), proto bylo jeho používání povoleno s časově omezenou platností a v roce 2007 byl vodovod Peruc napojen na přivaděč Hřiškov - Panenský Týnec - Donin.

Časová osa

2016 V rekonstrukci

V roce 2016 se stává novým majitelem Karel Novák z Prahy, který se pouští do rekonstrukce. Na velké bráně jsou z vnitřní strany původní sluneční hodiny.
2004 Prázdný

V roce 2004 Corvin umírá a statek opět chátrá.
1967 V rekonstrukci

Statek ale zchátral tak, že v dezolátním stavu měl být prodán na stavební materiál. Tomu zabránil pražský výtvarník ak. malíř Jiří Corvin (svoje nezvyklé příjmení odvozuje dle rodinné tradice od uherského královského rodu, resp. od některého z "levobočků"), který statek koupil a od roku 1967 jej začal vlastními silami a za pomoci přátel opravovat. Na rekonstrukci všech objektů jeho síly nestačily, podařilo se mu alespoň zachránit hlavní obytnou budovu, velkou klenutou bránu a některá hospodářská stavení.
1945 Obytná budova statku sloužila ještě v poválečných letech jako obydlí šafáře Débeřského dvora.
1640 Vznik

Obytná budova je uvnitř na trámu datovaná rokem 1640, má dvoubarevný plastický zdobený barokní štít s volutami a se svatým obrazem v omítce.

Články

17. února 2017
Naučná stezka Perucko 18
16. října 2015
Jak jsme navštívili téměř zapomenuté místo, kde se za války ukrývali ruští partyzáni, kteří se v květnu 1945 zúčastnili odzbrojení německé jednotky v Pátku

Knihy

Externí galerie (foto / video)

27. března 2011
rajce.cz

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) Spoluautoři: pe.zeman aktualizováno: 26. října 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.