Okresní soud v Klatovech

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Nikdy prázdný dům

Státní správa
Stav: Používaný
Adresa mapa
Dukelská 138
33901 Klatovy 1
Klatovy
49° 24' 3.5'', 13° 17' 13.2''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Česká republika (katastr)
Architekt: Bendelmayer Bedřich

Doplňující informace

Monumentální třípodlažní budova, v níž působil a stále působí i okresní soud a státní zastupitelství. Postavena podle projektu architekta Bedřicha Bendelmayera na místě původního mlýna v roce 1924, slavnostní otevření proběhlo 1. června 1928. 

Celý soudní areál je poměrně rozsáhlý. V hlavní budově (se vchodem od centra města) sídlil krajský soud. Nacházelo se zde v přízemí dvanáct, v prvním patře šestnáct a v druhém poschodí třináct kanceláří. Kromě toho velký porotní (soudní) sál podél kterého bylo dalších sedm menších místností, které byly ovšem využívány pouze při probíhajícím soudním řízení. Do prostor okresního soudu se naopak vcházelo od Drnového potoka. Prostory, které sloužily k provádění agendy okresního soudu, byly pochopitelně menší – ve třech podlaží budovy jich zde bylo celkem dvacet. Nelze samozřejmě opomenout ani budovu věznice. V suterénu této budovy se nacházela kuchyně, prádelna s čistírnou a dezinfekční místnost. V prvním patře byla umístěna vězeňská nemocnice s dvěma většími místnostmi, třemi menšími „pokoji“ a několika ordinacemi s koupelnami. Samozřejmě zde byla celá řada vězeňských cel, které byly situovány na jih. Každá byla také vybavena splachovacím záchodem. Vůbec celá budova byla moderně vybavena - ústřední topení bylo zavedeno nejen do kanceláří nebo chodeb, ale právě i do cel. Samozřejmostí bylo i elektrické osvětlení a napojení celého komplexu na kanalizaci. Vězňové mohli pro vycházky využívat dvou navzájem oddělených dvorků. Mezi věznicí a vysokou hradbou bylo také několik záhonů na zeleninu.
Zajímavostí celého areálu je bývalá vězeňská kaple, především její výzdoba. Její stropy vymaloval v roce 1945 německý malíř Lothar Sperl. [1]

Časová osa

2021 Používaný

Okresní soud Klatovy
1928 Používaný

Zahájení činnosti soudu
1924 Vznik

Započata stavba

Náhled galerie

Články

19. září 2012
Klatovský okresní soud skrývá unikátní jednací síň a vězeňské cely - Klatovský deník

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

1. března 2021
Česká republika

Mapa

Autor karty Borara aktualizováno: 7. března 2021

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.