Chata Bouchalka

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Ubytování
Stav: Zaniklý
Adresa mapa
Na Bělisku 879
56201 Ústí nad Orlicí
Ústí nad Orlicí
49° 58' 38.4'', 16° 22' 55.3''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Repašský Petr (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Bouchalova vila za svých nejlepších let vévodila chatařské osadě Amerika v Ústí nad Orlicí. Chata se nachází u cesty na Kubincův kopec, je nepřehlédnutelná. Před požárem i po něm lákala pohledy mnoha kolemjdoucích svou nevšedností. 

Vila byla postavena roku 1927 pro pana Adolfa Bouchala jenž byl podle obyvatel Ústí významný obchodník. Slyšet bylo ve spojitosti s touto vilou však nejen o něm, mnoho chatařů často zmiňuje také starou paní Bouchalovou ze které prý šel veliký respekt. Bouchalova vila byla rozdělena na několik částí a tak zde pobývalo více rodin najednou v jednopokojových či dvoupokojových bytech. Mnoho obyvatel vzpomíná na krásné dětství, které tam prožili,  na podivnou rodinu, která se zde sice zdržovala, či na kartářku, jejíž věštby byly až překvapivě pravdivé. Není přesně dohledatelné, kdo byl vlastně vlastníkem Bouchalky potom, co Bouchal zemřel. Ví se jen, že vilu na nějakou dobu vlastnilo i město. Nejčastěji se ale ve spojitosti s Bouchalkou zmiňuje pán, který tuto nádhernou vilku nechal tolik chátrat. Kolem roku 2008 si od města chatu zdřejmě koupil spolu se svými dva bratry a jelikož neměl nejspíše dost prostředků a energie na údržbu, chata se dostala do velice zanedbaného stavu. Tento majitel je však již po smrti a pár let po jeho skonu chata vyhořela. K požáru došlo 16.8.2014 k večeru. Oheň zde patrně založili bezdomovci, kterým dávala Bouchalka střechu nad hlavou. Na nynější vlastníky nemovitosti byla uvalena exekuce, tudíž je problém chatu nějak opravit nebo ji prodat. A tak pýcha Ameriky před očima kolemjdoucích den a dnem chátrá víc a víc. 

Při pohledu člověka, co se o ni jen trochu zajímá je ten kontrast až mrazivý. Vedle pestře natřených okenic a trámů můžeme vidět také ohořelé kusy dřeva. Co centimetr to jiný pocit. Chata proto působí snad stejně vyjímečně jako předtím, než jí požár ublížil. Celý pozemek působí velice tajemným dojmem. Okolo domu roste pár stromů, které však už mají svá nejplodnější léta za sebou, je tu jen pár jablek popadaných na zemi. Dům je propojený se dvorkem a vysoká zeď jej spojuje s altánkem, který mezi vysokou rozčepýřenou trávou skoro ani není vidět. V altánku si některý z obyvatel domu udělal malou svatyni z květin a keramiky, po zemi se válí i pár hraček. Na dvorku není celkem nic zajímavého kromě nepořádku a mrtvého kotěte. Než vyjdete ze dvorku do domku, po vaší pravici uvidíte místnost bez dveří. Je zde plno úředních papírů, pohledů a nějaké věci denní potřeby. Na zeď někdo tužkou naznačil kalendář a na okně spočívá malé zrcadélko společně s věcmi denní potřeby. Tato místnost nejspíše sloužila jako úkryt před zimou nejednomu bezdomovci. Když už konečně vejdeme do domu samotného, všimneme si, že na pravé straně je schodiště vedoucí do sklepa. Sklep je plný nepořádku, zavařenin a prken. Je zde jen málo světla, které vychází z malých okének. Když se dostaneme zpět do přízemí, uvidíme tři přibližně stejně velké místnosti, které mají černě ohořelou podlahu a zdi. Společně tvoří písmeno L a jsou prázdné. Na konci chodby jsou další dvoje dveře. Jedny míří do prostor, které sloužili jako prádelna, jednoduchá koupelna a suchý záchod. Druhé dveře vedou do místnosti plné nejrůznějších předmětů. Leží zde knihy, staré dopisy, fotografie, recepty, nebo například lednice. V této místnosti by se daly trávit hodiny zjišťováním různých informací o lidech, kteří zde pobývali. Pokud pohlédneme z okna tohoto pokoje, uvidíme celý dvorek, vchod i cestu k chatě jako na dlani. Vyjdeme-li z tohoto pokoje ven, po pravici se nám bude tyčit mohutné schodiště do patra. Pohled ze schodiště na horní patro je celkem smutný. Zde požár ranil stavbu nejvíce. Málokdo si troufá prohlédnout patro podrobněji, je zde totiž velká šance, že se pod vámi propadne podlaha. Jeden z pokojů je však zcela neporušený a podle nekterých fotografií je plně zařízen. Tento pokoj je záhada, díky které vznikla i pověst.

Povídá se, že tu kdysi žila matka s dcerou a právě tento pokoj sloužil jako ložnice malé dívky. Holčička se prý často v noci budila s brekem a když maminka přiběhla, její dceruška ukazovala do rohu a tvrdila,že vidí postavu celou z kouře, Čmouhu. Je tedy možné, že Čmouha svůj pokoj uchránil před plameny té osudné noci. 

Ať už postava existuje,nebo je smyšlená, je škoda, že se před ohněm neubránila celá Bouchalka. I když bojovala statečně, nejprve s jedním a pak o pár hodin později i se druhým požárem, nyní se už musíme jen smířit s tím, že se pomalu rozpadá. Příběhy z ní jsou však stále pohromadě v pamětích Ústeckých obyvatel.

Časová osa

2/2020 Zaniklý

Bouchalova chata byla zbourána. [1]
8/2014 Prázdný

16.8. chata vyhořela kvůli bezdomovcům.
7/2008 Vypracován znalecký posudek
12/1927 Vznik

Kolaudační plán Bouchalky je ze dne 12.12.1927

Náhled galerie

Články

17. srpna 2014
V pátek večer a v sobotu ráno aneb požár chaty Bouchalka v Americe
16. srpna 2014
V ústecké Americe hořela Bouchalka

Knihy

Externí galerie (foto / video)

13. února 2020
Demolice
[1]

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

17. března 2018
Repašský Petr
Poznámky
1/4
17. března 2018
Repašská Viktória
Poznámky
2/4
17. března 2018
Repašský Jan

Mapa

Autor karty Denn812 Spoluautoři: Rendy, pe.zeman aktualizováno: 1. března 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.