Dvůr Rymáň

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Potravinářský
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Vysoká 74
27721 Vysoká – Strážnice
Mělník
50° 24' 30.9'', 14° 29' 15.4''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Z Rymáně vede dolů do Želíz pozoruhodná rokle zvaná Ďáblova (Teufelgraben), dnes více méně neprůchodně zarostlá, atd. Jakási ves v místech původně stojící zanikla prý za třicetileté války. Zbyla po ní jen polní cesta vedoucí doprostřed pole, kde bez dalšího končí, nedaleko "rybníčku na kopci", dnes už téměř vyschlého, který možná byl středem zaniklé vsi. V místech při leteckém archeologickém průzkumu objeveno opidum.

Časová osa

2017 Prázdný

Některé budovy jsou polorozbořené, v jedné budově jsou sesuté stropy. Část dvoru, která je ještě obyvatelná, je obývána dvěma slušnými rodinami. Dvoru hrozí demolice. Rybníček uprostřed dvora, který je vidět na dobových mapách, není rybníček, ale kaliště, kde se plavili koně. Další kaliště bylo ještě vedle statku. Nádrže byly napájeny přívodem vody.
2012 Prázdný

Dvůr je dlouhodobě bez využití a v žalostném stavu. [1]
1980 Používaný

Rymáň byla součástí liběchovského panství. Ještě v osmdesátých letech byl zemědělsky areál užívaný, resp. objekty, s pěknou opukovou bránou na vjezdu, s rybníčkem, atd. [1]
1810 Používaný

Václav Sechter, nar. asi 1722, sloužil ve zdejším dvoře jako šafář zhruba od roku 1810 až do své smrti. V roce 1822 si vzal za ženu Františku Bauer v kostele v Unhošti. Údajně bydleli v domě č. 5.

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

17. února 2017
8. květen 2011

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy, pe.zeman aktualizováno: 8. dubna 2021

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.