Hübschmannova vila čp. 565

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Nikdy prázdný dům

Vila
Stav: Používaný
Adresa mapa
U Laboratoře 565/4
16200 Praha 616
Hlavní město Praha
50° 5' 34.8'', 14° 23' 7.4''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: Hypšman Bohumil

Doplňující informace

Jde o vlastní vilu s ateliérem arch. Bohumila Hübschmanna (Hypšmana) z let 1926–27. Rodinný dům situovaný na exponované parcele přirozeně prorůstá do okolní zahrady až po oplocení pozemku. Skladební pojetí tří paralelních stavebních objemů domu, kde jsou boční křídla jednopatrová, je završeno převýšenou střední budovou. Trojdílnému rozdělení hmot odpovídá vnitřní uspořádání. Severní křídlo sloužilo od počátku jako samostatný nájemní byt a ve zbylých prostorách se nacházelo zázemí rodiny Hübschmannů. Centrální obslužná hala s přidruženým schodištěm zaujímá podstatnou část jednotlivých podlaží. Přízemí je určeno k reprezentačním a denním funkcím rodinného provozu, zatímco v 1. p. se nachází ložnice a celé podkroví je vyhrazeno architektonickému ateliéru. Východní a západní fasády navozují vertikální dojem, na rozdíl od zbývajících dvou průčelí, kde převládá horizontální charakter, který je dále silně podržen rovnými střechami. Bílé plochy stěn, členěné pouze pravoúhlým orámováním oken a dveří a zvýrazněné předstupujícími korunními římsami, odkazují k dobovému funkcionalismu, avšak celkové vyznění budovy jednotlivé detaily (v plechu plasticky provedený diamantový motiv na římsách, klasicizující pergoly) spíše prozrazují inspiraci u Otto Wagnera, Hübschmannova učitele na vídeňské akademii

Časová osa

6/2021 Používaný

Vila je využívaná k bytovým účelům a patří potomkům architekta Hypšmana
1963 Stavební úpravy

V letech 1963–65 byl severozápadního prostranství zahrady vybudován nevelký bazén podle projektu arch. Anny Hübschmannové.
1954 Stavební úpravy

V roce 1945 došlo k dílčím úpravám interiérů. jež navrhl rovněž Bohumil Hübschman
1926 Vznik

Rodinný dům situovaný na exponované parcele přirozeně prorůstá do okolní zahrady až po oplocení pozemku. Trojdílnému rozdělení hmot odpovídá vnitřní uspořádání. Severní křídlo sloužilo od počátku jako samostatný nájemní byt a ve zbylých prostorách se nacházelo zázemí rodiny Hübschmannů. Centrální obslužná hala s přidruženým schodištěm zaujímá podstatnou část jednotlivých podlaží. Přízemí je určeno k reprezentačním a denním funkcím rodinného provozu, zatímco v 1. p. se nachází ložnice a celé podkroví je vyhrazeno architektonickému ateliéru.

Články

Knihy

 
Dalibor Pix a kol., 2017. Umělecké památky Prahy (2017; Dalibor Pix a kol.). Nakladatelství Akademia, 1. vydání
[1]

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty pe.zeman aktualizováno: 20. června 2021

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.