Dvojdům pro Františka Krejčího a Emila Filu čp. 493 a 494

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Nikdy prázdný dům

Vila
Stav: Používaný
Adresa mapa
Lomená 493 a 494
16200 Praha 616
Hlavní město Praha
50° 5' 40.6'', 14° 22' 42.2''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: Janák Pavel

Doplňující informace

Volně stojící dvojdům dvoutraktové dispozice, jednopatrový s podkrovím v polovalbové střeše. Společná hlavní fasáda je rozdělena do šesti nestejných os, z nichž vnitřní široká dvojice tvoří v přízemí spojenou, jen čelním pilířem dělenou lodžii, nad kterou jsou v patře umístěná dvě široká okna zimních zahrad. Zadní celkově osmiosá fasáda se v patře otevírá dvěma lodžiemi, jež zaujímají střední šestici os, na vnitřní dvojici os v přízemí jsou východy na zahradní terasu. Levá boční fasáda obsahuje v podkroví velké ateliérové okno. celá stavba, stejně jako zahradní terasa s obvodovými parapety, je provedena z neomítnutých červených cihel. Na levé části domu čp. 494 je umístěna busta Emila Fily, kterou vytvořil Otto Gutfreund, s nápisy, připomínající umělcův pobyt v domě

Časová osa

2021 Používaný

Obě části dvojdomu vlastní potomci Františka Krejčího.
1950 Používaný

V padesátých letech byli majitelé domu nuceni pronajímat ateliér malířovi Holému, jediný vchod do ateliéru vedl přes byt a nedalo se nic zamykat, takže po domě chodili cizí lidé. Takto to fungovalo trvala čtrnáct let, Pronajem byl za 60 Kčs měsíčně, včetně elektřiny a topení.
1923 Vznik

Dům pro filosofa Františka Krejčího a malíře Emila Filu projektoval Pavel Janák, stavební povolení bylo vydáno 17.10.1923, kolaudována byla stavba 27.9.1924, stavebníkem byl Jaroslav Vondrák. Na levé části domu čp. 494 je umístěna busta Emila Fily, kterou vytvořil Otto Gutfreund, s nápisy, připomínající umělcův pobyt v domě.

Články

Knihy

 
Dalibor Pix a kol., 2017. Umělecké památky Prahy (2017; Dalibor Pix a kol.). Nakladatelství Akademia, 1. vydání
[1]

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty pe.zeman aktualizováno: 22. srpna 2021

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.