Ráčkova přádelna Rozhraní

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Spotřební
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Rozhraní 67
56903 Rozhraní
Svitavy
49° 36' 34.4'', 16° 31' 54.7''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Nejstarší záznamy o přádelně v Rozhraní pochází z roku 1836, kdy stavbu zadal a o dva roky později převzal Antonín Pirschl ze Svitav. Přádelna tedy stála severně od Rozhraní na místě odbočky na Chrastovou Lhotu dřív než po levém břehu řeky v bezprostřední blízkosti továrny prorazila železnice z Brna do České Třebové (1848). Původně se jednalo o mlýn s valchou a přádelnou, později přibyla tkalcovna a v roce 1908 celý objekt vyhořel. Při následné rekonstrukci byl přestavěn na byty a sklady a samotné výrobní prostory se přesunuly severněji na místo současné továrny (sbourána na přelomu let 2013 a 2014).

Areál Pirschlovy a Ráčkovy přádelny zabírá protáhlý pozemek mezi železniční tratí Brno - Česká Třebová a silnicí Brno - Svitavy na levém břehu řeky Svitavy. Areálu vévodí přibližně 40 m vysoký komín ze světlých cihel se zdobeným podstavcem, pavděpodobně nejhezčí ze všech továren v údolí Svitavy. Hlavní výrobní budova z roku 1908 je čtyřpodlažní, obdélníkového půdorysu s vystupující výtahovou šachtou na severní straně. Starší výrobní budova stojící jižněji je trojpodlažní, s vyšším sklonem střechy a nápadnými komíny, fasáda je zdobená mozaikovými pásy ze stídavých tmavých a světlých kachlí.

Továrna se průběžně rozšiřovala o další budovy, k nejzajímavějším patří vila majitele z roku 1900 a sklady postavené na opačné straně dnešní silnice Brno-Svitavy, sbourané roku 1978. V roce 1934 rodina Pirschlova továrnu prodává vzhledem k úmrtí majitele a jeho mladšího bratra, po krátkém vlastnictví pana Poláka, který měl v úmyslu továrnu sbourat uniká na dalších 79 let svému osudu a dostává se do majetku rodiny Ráčkovy z Brna. Pokračuje zde výroba zdravotního materiálu pro armádu až do roku 1938, kdy po záboru Sudet hitlerovským Německem vzniká v úzké soutěsce mezi továrnou a skalnatou strání hraniční přechod a celnice mezi Československem a Němecekem. Do budovy se stěhují celníci a vydrží zde prakticky až do konce války. Obdobný hraniční přechod je vystavěn na opačné straně továrny na železniční trati.

Po znárodnění v roce 1948 je přádelna postupně začleněna do koncernů Moravan, Textilia a Oděvy Brno, výroba postupně ustupuje skladovým prostorům, od roku 1952 úplně. V roce 1992 je navrácena v restituci rodině Ráčkově, která areál pronajímá pro drobnější dílenskou výrobu až do konce roku 2013, kdy je areál prodán a prochází demolicí většiny budov. Posledním majitelem v roce 2014 je společnost Renokov Steel s.r.o. ze Znojma.

 

Časová osa

7/2017 Prázdný

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

14. října 2017
Budovy po lidech

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Rendy Spoluautoři: pe.zeman aktualizováno: 13. srpna 2017

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.