Vápenka Rakovice

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Stavební
Stav: Stavební úpravy
Adresa mapa

398 04 Rakovice
Písek
49° 28' 23.1'', 14° 4' 38.4''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

O vápence se někdy hovoří také jako o cihelně, výpal cihel se však nepodařilo doložit (nicméně v některých provozech bylo běžné využití jedné stavby střídavě pro výpal cihel i vápna). Vápenka disponovala netradiční oválnou pecí, ve které probíhal výpal sektorově - v jednom sektoru hořel oheň, zatímco z předchozího se již vytahovalo vápno a do dalšího se navážel vápenec k vypálení. Oheň se tak otáčel pořád dokola. Vstupy do pece před lety někdo zazdil. První patro pravděpodobně sloužilo k ukládání materiálu - výstupního a možná i vstupního. Horní patro jako skladiště hotového vápna. Velké vstupy umožňovaly navézt do pece najednou více cihel. Malé pak zabezpečovaly, že při postupném prohořívání bylo možné se k cihlám v jednom úseku dostat, i když v dalším ještě hořel oheň. Oválná chodba pece má mírně netypický hřibovitý profil.[1]

Časová osa

7/2021 Stavební úpravy

Bývalá vápenka v Rakovicích je značně zchátralá. Nový majitel ji opravuje.
3/2015 Prázdný

Osádky pěti cisteren profesionálních hasičů ze stanice Písek a z jednotek SDH obcí Mirovice a Čimelice zasahovaly v Rakovicích u ohlášeného požáru střechy. Požár zasáhnul krov a střešní krytinu bývalé cihelny. Likvidace požáru hasičům trvala necelou hodinu. Vyšetřovatel HZS výši vzniklé škody vyčíslil na 50 000,–, hodnota uchráněného majetku činí 200 000,–. [2]
2014 Prázdný

V roce 2014 vlastní stavbu i pozemek Vlastimil Holan z Českých Budějovic. [1]
1988 Prázdný

Komín vápenky je od konce 80. let 20. století snížen o několik metrů jako následek unikátního poškození kulovým blesekm, který do něj vstoupil. [1] (letopočet je pouhý odhad)
1973 Používaný

Podle místních svědectví ukončila vápenka svůj provoz jako komunální zařízení přibližně v 70. letech 20. století, dále sloužila jako sklad prodejny stavebnin u nádraží. [1] (letopočet je pouhý odhad)
1876 Vznik

O historii bývalé vápenky v Rakovicích, resp. Čimelicích se nepodařilo zatím zjistit mnoho informací. Oválná pec připomínající Hoffmanovy (kruhové) pece v cihelnách svědčí o zařazení vápenky na konec 19. až začátek 20. století, kdy zdejší panství vlastnil šlechtický rod Schwarzenberků. Shwarzenberkové tak byli pravděpodobně vlastníky vápenky. Poloha za vlakovou stanicí Čimelice, se kterou je vápenka spojena vlečkou, svědčí o výstavbě vápenky po roce 1875, kdy byla vybudována trať Zdice - Protivín. [1] (letopočet je pouhý odhad)

Články

4. března 2015
Zásahy | Jihočeský kraj | POŽÁRY.cz - ohnisko žhavých zpráv | hasiči aktuálně
[2]

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty maricern aktualizováno: 13. ledna 2022

Diskuze

13. ledna 2022 15:16
Dobrý den,

Kdyby se někdo chtěl podívat na originální plány a nově vytvořené plány pro renovaci, tak doporučuji tento odkaz, kde je vše pohromadě.
Děkuji

https://www.the-lime-factory.com/photo-albums
Odpovědět
11. srpna 2021 20:38
Jestli je tady všechno pravda jako tyto informace, tak stránky raději zrušte. Tyto lživé informace akorát nabádají k rabování nemovitostí, které opuštěné nejsou ani náhodou.
Drzost lidí nezná hranic. Nejen, že jsou všude cedule zákaz vstupu na soukromý pozemek, ještě napíší kdy tam, přes všechna upozornění zákazu, vstoupili.
Museli jsme už volat policii, jak to bylo neúnosné.
Paní může věřit tomu, že kdyby to bylo opuštěné rozhodně by tyto fotky neudělala, jak to bylo zarostlé když jsme tento kus země koupili. Nyní má nemovitost nového majitele, který tam i s partnerkou dře každou volnou chvíli.
A jinak není to cihelna, ale vápenka. Cihelna byla o kus dál, ale tu už by našli pouze archeologové.
Je hezké, že se lidé zajímají o opuštěné nemovitosti, ale tahle na tuto stránku rozhodně nepatří.
Odpovědět
14. srpna 2021 00:01
Informace v časové ose jsou citovány ze dvou uvedených zdrojů [1] a [2].
Odpovědět
Zobrazit všech 3 komentářů Skrýt komentáře Přidat komentář