Rieckenova vila

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Vila
Stav: K záchraně
Cena: 11 990 000 Kč
Adresa mapa
Sokolská 2
43601 Litvínov – Šumná
Most
50° 36' 18.4'', 13° 35' 43.2''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: SEMPLEX s.r.o. (katastr)
Architekt: Schwarzer Adolf

Doplňující informace

 

Heinrich Riecken (1875–?) byl synem Konráda Rieckena. Rodina podnikala v textilním průmyslu, vlastnila přádelnu bavlny a tkalcovnu. Po studiích přebírá podnik s celým názvem Marbach a Riecken. Mimo jiné založil a velmi štědře dotoval orchestr Mozartova hudebního spolku, v němž se svým bratrem Willym také hrál. Za zmínku stojí i to, že v tělese působili Němci, Židé i Češi. Po druhé světové válce Heinrich Riecken nabídl své Městskému národnímu výboru v Litvínově ve věci uspořádání archivních materiálů Mozartova spolku. Poslední záznamy o jeho působení pocházejí z roku 1946, takže lze předpokládat jeho odsun do Německa. 

Adolf Schwarzer byl významným mosteckým architektem a autorem celé řady výborných realizací na Mostecku. Byl autorem romantické stavby na místě bývalého královského hradu Landeswarte, dnes Hněvín, spolu s Otto Reinhartem navrhl budovu německého reálného gymnázia, s týmž architektem vypracoval soutěžní návrh na budovu mosteckého divadla. Budova reálného gymnázia i návrh divadla patřily před první světovou válkou k nejprogresivnějším stavbám v Mostě.

Časová osa

4/2018 K záchraně

Vila je na prodej za 11 990 000 Kč. Vila je zabezpečena a přístupná po dohodně s majitelem / makléřem.
1926 Drobnou změnu vily v roce 1926 prováděl litvínovský stavitel Rudolf Knie, jenž zastřešil stávající balkony dřevěnou přístavbou.
1910 V rekonstrukci

Kolem tohoto roku zadal Heinrich Riecken přestavbu původního domu mosteckému architektu Adolfu Schwarzerovi, od něhož ve většině pochází současný stav vily, který citlivě navázal na původní klasicizující tvarosloví a obohatil je o secesní detaily. Nové rodinné sídlo se na svou dobu mohlo chlubit výjimečným a špičkovým vybavením, jmenovitě šlo o podlahové vytápění, centrální vysavač, moderní pračku s odstředivkou a mandl. Dále zde byla zimní terasa.
1897 Vznik

Dům na tomto místě stál již před rokem 1897, neboť v tomto roce místní litvínovský stavitel Franz Nuska na domu prováděl přístavbu verandy. Kdo byl architektem původní vily, která byla postavena v klasicizujícím slohu, nelze z dokumentace zjistit.

Články

12. srpna 2014
Rieckenova vila na okraji Litvínova marně čeká na novou roli

Knihy

Externí galerie (foto / video)

2. dubna 2019
Továrníkova vila - Kouzlo zašlé slávy
1. dubna 2016
Michaela Jedináková
18. prosince 2014
Opuštěný Litvínov

Odkazy

Příspěvky na Facebook stránce "Prázdné domy"

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
SEMPLEX s.r.o.
Sokolská 2, Šumná, 43601 Litvínov

Panorama

Mapa

Autor karty karaspatrik (Patrik Karas) Spoluautoři: Rendy, pe.zeman, Spirala aktualizováno: 2. dubna 2019

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.