Zbrojnice a dělostřelecká kasárna

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Kasárna
Stav: Používaný
památkový katalog
Adresa mapa
Žižkova 155
41155 Terezín
Litoměřice
50° 30' 47.2'', 14° 8' 53.9''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Město Terezín (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Komplex císařsko-královské zbrojnice (K. u. K. Zeughaus) a dělostřeleckých kasáren (Artilleriekaserne) vznikl jako jeden z prvních vojenských nefortifikačních objektů v rozestavěné pevnosti (1782–84). Zbrojnice je jednokřídlá stavba, jejíž hlavní průčelí vykazuje ještě rokokové prvky štukové výzdoby. Sloužila jako hlavní pevnostní skladiště zbraní a munice. 
Současně postavená dělostřelecká kasárna svými třemi křídly uzavírají se zbrojnicí obdélný dvůr. Jejich kapacita činila 420 mužů artilerie. 

Když skončilo Rakousko - Uhersko, tak nastal plynulý přechod do Československé armády a personál pevnosti věděl, jak pevnost udržovat. První úpadek pevnosti nastal za okupace, kdy Němci nevěděli, jak pevnost udržovat a měli jiné starosti. Navíc začali pevnost "zavírat", ale zavřeli tím i řadu větracích šachet, odvodňovacích šachet a pevnost začala trpět. Tato degradace pokračovala i za komunismu, kdy armáda už neměla takové priority udržovat podobné areály. 

Svým účelům sloužily oba objekty do roku 1938. Od roku 1941 zde byli soustřeďováni židovští obyvatelé protektorátu Čechy a Morava. Po roce 1945 je znovu užívala armáda, která je opustila počátkem 90. let 20. století. Od té doby bez využití chátrají (zdroj Hrady.cz)

V rámci projektu "Terezín - město změny" byly kasárny opraveny a v současnosti zde sídlí Vysoká škola aplikované psychologie a Muzeum Františka Josefa I.

Časová osa

8/2017 Používaný

Články

8. září 2015
Bývalá dělostřelecká kasárna v Terezíně se proměňují v zázemí pro vysokou školu

Knihy

Externí galerie (foto / video)

7. července 2019
Renata Prokopová
7. prosince 2017
Zkázy času
1. července 2017
Autor externí galerie: Rendy

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
Město Terezín

Mapa

Autor karty Jiří Hofman Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 16. listopadu 2017

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.