Zámek Deštné

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa
Jakartovice 1
74755 Jakartovice – Deštné
Opava
49° 53' 41.0'', 17° 40' 25.9''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Trlica Karel (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2018 Prázdný

Zámek v Deštné je částečně stabilizován, tedy pravé křídlo. Levé křídlo je v havarijním stavu již od 70. let 20. století. Rekonstrukce se neplánuje. V úvahu připadá zakonzervování stavu a stabilizace konstrukcí. „Kupovali jsme to jako průmyslový areál. Staráme se o udržování objektu, aby tady zůstal pro další generace,“ uvedl jeden z majitelů Karel Trlica.
2005 Zchátralý zámecký areál byl zapsán do seznamu nejohroženějších památek České republiky.
1989 V rekonstrukci

Po revoluci byl zpustlý zámek privatizován. Po první neúspěšné privatizaci další majitelé bratři Trlicové zřídili v přilehlém dvoře truhlářství a postupně chtějí zámek rekonstruovat. V rekonstruovaném zámku se počítá s možností otevření vojenského muzea. Zatím bylo rekonstruováno jen zastřešení jižního bočního křídla.
1948 Zámek s velkostatkem byl využíván různými socialistickými zemědělskými organizacemi (státní statek Opava, Státní statek Vítkov). Jeho údržbě s výjimkou nutné rekonstrukce v letech 1962 - 1963 nebyla věnována téměř žádná pozornost, takže zámek se od 80. let 20. století změnil ve zříceninu a začalo se uvažovat o jeho demolici.
1945 Zámek s velkostatkem byl Morrovým, vzhledem k jejich přihlášení se k německé národnosti, konfiskován a přešel do rukou československého státu.
1934 Majitelem zámku se stali Josef a Karolina Morr
1881 Majitelem zámku se stala rodina Richterů.
1874 Majitelem zámku se stala Ludmila von Schlieffen.
1761 Majitelem zámku se stal Ondřej Renard. Majitel musel provádět statické zajištění stavby pomocí železných táhel, vzhledem k nestabilnímu podloží v této lokalitě. Střední část zámku byla stažena táhly, zámecké křídlo bylo podchyceno v základech a byla také opravena kaple a budovy hospodářského dvora.
1730 V rekonstrukci

Zřejmě kolem tohoto roku dochází k přestavbě tvrze v barokní trojkřídlý osově souměrný jednopatrový zámek s hlavním vstupním průčelím obráceným k východu do areálu hospodářského dvora. Nejprůkaznějším dokladem, že k přestavbě došlo právě za Zikmunda Schrattenbacha a kolem tohoto roku, je mariánský obraz z deštenského kostela s erbem tohoto šlechtice, v jehož rohu je zachycen zámek v takřka dnešní podobě.
1724 Majitelem tvrze je Zikmund Schrattenbach.
1634 Majitelem je uváděn Jan Karel Huttendorf.
1580 Prázdný

Tvrz již není uváděna jako zpustlá.
1551 Tvrz stále vlastní rod Stošů, ale tvrz je uváděna jako zpustlá. V tomto roce přechází do majetku Otíka Stoše z Kounic.
1437 Jako majitel tvrze je uveden Matouš Stoš z Kounic.
1408 Vznik

První zmínka o zdejší tvrzi, jako majetek Stášů z Kolnic. Pravděpodobně stávala na místě dnešního zámku. Snad na její existenci upomínají některé nepravidelné zámecké dispozice.

Články

21. květen 2018
Prezident řešil zámek, jeho majitelé se brání
9. března 2018
Zámecký areál v Deštné dál chátrá, rekonstrukce není na programu dne
30. ledna 2011
Zámecký areál v Deštné stále chátrá

Knihy

Externí galerie (foto / video)

1. listopadu 2015
Zámek Deštné Jakartovice
Autor externí galerie: Katty

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

17. března 2018
Trlica Karel
Poznámky
1/2
23. července 2017
Trlica Jan

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy, pe.zeman aktualizováno: 11. března 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.