Pětipatrový nájemní dům s mansard. střechou uzavírá "špalíček" domů mezi Jungmann.nám a třídou 28. října. Pozoruhodný je zejm. zaoblený hl. vstup, seces. detaily v interieru. Dům je podsklepený, čtyřpatrový, včetně půdního patra pětipatrový, kryjí ho mansardové střechy. Skládá se ze tří dvoutraktových křídel obepínajících podkovovité schodiště a velký světlík. Konstrukci má ve spodních částech pilířovou, využívající železných nosičů, v horních patrech je zděný. Pohledově exponovaná fasáda do Národní tř. je v podstatě tříosá, flankovaná v úrovni 2.-4. p. okrouhlými arkýři s kupolkami. Člení ji římsy a balkony v prostřední ose 2. a 4. p. Do středu mansardové střechy architekt vetknul věžovitý pavilon s kupolovitou střechou. Spodní část fasády prošla purizací, pod arkýři a balkóny ji zdobí secesní listoví, římsu nad 3. p. a střešní pavilon dekorují secesní věnce. Fasáda do Jungmannova náměstí má šířku šesti okenních os. V pásmu druhé levé osy z ní nepatrně vystupuje risalit s hl. vchodem do domu ve tvaru stlačeného oválu. V úrovni 3. a 4. p. člení risalit balkóny, nahoře ho korunuje secesně formovaný štít s datem 1906. V kovové mříži dřevěných vstupních dveří čteme monogramy majitele a architekta: KM a VM (Vendelín Mottl). V dlažbě a klenbě vestibulu se zachovala secesní ornamentika, pův. secesní tvary zůstaly i na pendlových dveřích před schodištěm a na zábradlí schodiště. Fasáda do tř. 28. října má analogické, jen poněkud bohatší členění než odvrácená fasáda do Jungmannova nám. Jednoduchá a sdružená okna jí dávají šířku čtyř os. Do pilíře mezi okny 4. p. vložil architekt niku s portrétní bustou majitele(?) domu hledícího do Národní třídy. [1] Karel Mottl - architekt a stavitel, nar. 1875 v Praze studoval pozemní stavitelství na české technice v Praze. Podle jeho projektů byly na NMP postaveny domy čp. 1006/II v Hybernské ul. (1903-4) a dům Vendelína Mottla čp. 761/II v nároží Jungmannova nám. a dnešní ul. 28.října (1905-6), oba velmi kvalitně řešené ve sloučení novobarokního a secesního stylu. Podílel se údajně rovněž na realizaci budovy zpěváckého spolku Hlahol podle projektu Josefa Fanty. Zdá se, že později zanechal projekční i stavební činnosti a soustředil se na pedagogické působení profesora průmyslové školy.(zdroj: Encyklopedie architektů, stavitelů, zedníků a kameníků v Čechách, kolektiv a Pavel Vlček)
Dům uzavírá na západě “špalíček” mezi Jungmannovým náměstí a třídou 28. říjma. Svým západním průčelím se obrací i do národní třídy. Na místě staršího objektu s méně pravidelným půdorysem jej v letech 1905 - 06 postavil Karel Mottl pro Vendelína Mottla, majitele významného pražského textilního podniku. Objekt prošel úpravami v letech 1908 a 1913 (K. Mottl točitá schodiště v obchodech), 1910 a 1913 (Josef Limax, úpravy příček), 1926 (Stivo Vacek úprava obchodu), 1927 - 28 (Karel Tymich, výkladec a obchod firmy “Instrumenta”), 1932, 1944, 1953 (Josef Hesoun, úprava podloubí a výkladců, 1957 (Alois Brož, úprava obchodů), 1968, 1983 (J. Fejgl, krejčovské dílny), 1986 - 87, 1993.
Dům je podsklepený, čtyřpatrový, včetně půdního patra pětipatrový, kryjí ho mansardové střechy. Skládá se ze tří dvoutraktových křídel obepínající podkovovité schodiště a velký světlík. Konstrukci má ve spodních částech pilířovou, využívající železných nosičů, v horních patrech je zděný. Pohledově exponovaná fasáda do Národní třídy je v podstatě tříosá, flankovaná v úrovni 2. - 4.. p. okrouhlými arkýři s kupolkami. Člení ji římsy a balkony v prostřední ose 2. a 4. patra. Do středu mansardové střechy architekt vetknul věžovitý pavilon s kupolovitou střechou. Spodní část fasády prošla purizací, pod arkýři a balkony ji zdobí secesní listoví, římsu na p.p. a střešní pavilon dekorují secesní věnce. Fasáda do Jungmannova náměstí má šířku šesti okenních os. V pásmu druhé levé osy z ní nepatrně vystupuje rizalit s hlavním vchodem do domu ve tvaru stlačeného oválu, do kterého architekt zakomponoval sloupkovou edikulu. V úrovni 3. a 4. patra člení rizalit balkony, nahoře ho korunuje secesně formovaný štít s datem 1906. V kovové mříži dřevěných vstupních dveří čteme monogramy stavitele a architekta VM a KM. V dlažbě a klenbě vestibulu za vchodem do domu se zachovala secesní ornamentika, původní secesní tvary zůstaly i na pendlových dveřích před schodištěm a na zábradlí schodiště. Fasáda do třídy 28. října má analogické , jen poněkud bohatší členění než odvrácená strana do Jungmannova náměstí. Jednoduchá a sdružená okna jí dávají šířku čtyř os. Do pilíře mezi okny 4.p. vložil architekt niku s portrétní bustou (nejspíše) majitele domu hledícího do Národní třídy. Dům, učinkující jako dominanta východního ústí Národní třídy představuje pokus zmodernizovat zastaralý novobarokní koncept secesním detailem “ v lehkém moderním slohu” jak sám Mottl charakterizoval svůj záměr v časopisu Architektonický obzor. Za jeho nejcennější část lze pokládat secesně ztvárněný hlavní vchod. Zanedbatelná není ani účast významných funkcionalistických architektů (Vacek, Hesoun, Tymich) na úpravách obchodů.