Tvrz Kostelní Vydří

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Tvrz
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa
Kostelní Vydří 2
38001 Kostelní Vydří
Jindřichův Hradec
49° 6' 27.6'', 15° 25' 26.7''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Philippová Zuzana (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

1989 Prázdný

Po revoluci byl zpustlý zámek privatizován, ale jeho stav se neměnil.
1945 Hohenstein se hlásil k německé národnosti a tak mu byl majetek zkonfiskován a následně byl zámek využíván různými socialistickými zemědělskými organizacemi. Zámek kvůli nedostatečné údržbě spustl.
1925 V rámci I. pozemkové reformy byl v Kostelním Vydří zřízen zbytkový statek, který získal J. Thun-Hohenstein.
1826 Rodině Butzů z Rolsberga náleželo Kostelní Vydří až do roku 1826, kdy statek koupil od Josefa Butze Karel z Dalberga a spojil ho s dačickým panstvím. Po tomto roce zámek sloužil již jen potřebám správy statku Kostelní Vydří, který si v rámci dačického panství rodu Dalbergů zachoval samostatnost. Pro nové využití byly provedeny menší úpravy.
1799 Někdy na konci 18. století Rolsbergové přistavěli k jižnímu konci bývalé tvrze jednopatrový dvoukřídlý architektonicky nevýrazný zámek. Hlavní obytné křídlo tvořilo jihozápadní část nově vznikajícího komplexu, boční křídlo, dnes (2018) z větší části zbořené, tvořené hlavně hospodářským příslušenstvím, uzavřelo areál na severozápadní straně. Vstupní průčelí obytného křídla bylo obráceno k severovýchodu, přízemí bylo otevřeno arkádou na hranolových pilířích. Na severovýchodě byl nově vzniklý zámecký areál uzavřen plotem a kovanou bránou.
1695 Vydří koupil Gerhart Jindřich Butz z Rolsberka.
1630 Majitelem se stává Petr Valter z Valsberka. Po něm se majitelé rychle střídali a nejspíše během nich byla tvrz změněna na sýpku. Při tom bylo zcela odstraněno původní vnitřní členění prvního a druhého patra.
1621 Jířímu Volfovi Koňasovi z Vydří byl majetek zkonfiskován a postoupen Karlu Grynovi ze Štyrcenperka.
1406 Vznik

První zmínky o zdejší tvrzi, když Václav Kadalice z Řečice prodával svůj majetek v Kostelním Vydří Marešovi z Horního Pole, předkovi rodu Koňasů z Vydří. Snad tedy jejím zakladatelem byli příslušníci rodu z Řečice. Z této nejstarší stavební fáze tvrze se pravděpodobně uchovalo trojprostorové přízemí dnešní sýpky s mohutným rizalitem vystupujícím k jihovýchodu, nejstarší podoba tvrze není známa.

Články

24. července 2012
Chtěli bychom opravený zámek v Kostelním Vydří, přejí si Jihočeši

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

Příspěvky na Facebook stránce "Prázdné domy"

Majitelé nemovitosti

14. ledna 2018
Philippová Zuzana
Vodičkova 681/18, Nové Město, 11000 Praha 1
14. ledna 2018
Philipp David
Rokycanova 136/33, Žižkov, 13000 Praha 3

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy, pe.zeman aktualizováno: 14. ledna 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.