Moravská banka

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Nikdy prázdný dům

Administrativa
Stav: Používaný
památkový katalog
Adresa mapa
náměstí Svobody 92/21
60200 Brno 2
Brno-město
49° 11' 42.2'', 16° 36' 26.6''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Komerční banka a.s. (IČ 45317054) (katastr)
Architekt: Wiesner Ernst

Doplňující informace

Budova Moravské banky je ojedinělá zejména po stránce konstrukční. Jedná se ve své podstatě o skleněný palác z křišťálu a opaxitu. Obě uliční fasády (do nám. Svobody i ulice Veselé) jsou zavěšeny na předsazených stropních deskách, nosné pilíře železobetonového skeletu jsou tedy vtaženy do interiéru. Výsledkem je vzdušná fasáda členěná pouze vertikálami závěsného systému a horizontálami oken s opaxitovými parapetními deskami. Ústřední hala s přepážkami je umístěna v prvním patře a zastřešena skleněnými luxfery. Vstupní hala se schodištěm i železobetonové pilíře v interiérech jsou obloženy bílým mramorem. Původní elegantní bankovní přepážky ani většina ostatního vnitřního vybavení se ale nedochovala. Budova banky, jež dodnes slouží svému původnímu účelu (Komerční banka), se stala důležitou součástí veřejného života hlavního brněnského náměstí díky pasáži s obchody a restauracemi. V posledních dvou patrech se navíc nacházely prostorné byty, jejichž existenci naznačují ustupující terasy. 

Časová osa

2022 Používaný

Budova banky, jež dodnes slouží svému původnímu účelu, se stala důležitou součástí veřejného života hlavního brněnského náměstí díky pasáži s obchody a restauracemi. [1]
1930 Vznik

V roce 1928 dala Moravská banka podnět ke vzniku budovy, jež dodnes výrazně ovlivňuje podobu brněnského náměstí Svobody.
Vyzvané architektonické soutěže se zúčastnili architekti Bohuslav Fuchs, Miloslav Kopřiva, Emil Králík, Jaroslav Syřiště, Jaroslav Stockar-Bernkopf, Jan Víšek a Ernst Wiesner. Konečný návrh na místě bývalého Kounicova paláce vytvořili podle rozhodnutí soutěžní poroty architekti Ernst Wiesner a Bohuslav Fuchs. Projektování stavby se odehrávalo hlavně v ateliéru Fuchsově, teprve podrobnější zpracování detailů probíhalo v kanceláři u Wiesnera.

Náhled galerie

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

9. ledna 2022
Komerční banka a.s.

Mapa

Autor karty clar35 Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 15. ledna 2022

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.