Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.
4/2019
Zaniklý
Demolice objektu.
1970
Používaný
V 70. letech byli do čtvrti přesunuti Romové, když se likvidovaly jejich osady na Slovensku. Od té doby domy chátraly.
1945
Používaný
Na Nivách tak postupem výstavby vznikla kompaktní a honosná městská ulice včetně aleje stromů. Zajímavou perličkou je, že zde před poválečným odsunem krátce bydlel v domě č.p. 28 významný ústecký textilní podnikatel Carl Wolfrum (autor textu Jan Hrouda). Po druhé světové válce patřily Předlice k výstavním čtvrtím. Žili tam doktoři, právníci nebo významní podnikatelé. Ti se ale postupně stěhovali do nově postavených domů.
1926
Používaný
Všechny domy měly až na výjimky shodné řešení, vždy se čtyřmi malými dvoupokojovými byty na patře. Uprostřed domu pak bylo schodiště, spižírny a záchody. Rohová parcela při ulici Jateční byla zastavěna modernějším domem až ve čtyřicátých letech. Blok domů na protější straně ulice pak vybudovalo v roce 1926 v rámci plánu sociální výstavby město, pravděpodobně na základě návrhu městského architekta Franze Josefa Arnolda. Domy již o něco modernějšího reformního vzhledu obsahovaly opět malé byty dostupné i sociálně slabším vrstvám obyvatel.
1909
Vznik
Zástavba v relativně úzké ulici Na Nivách (pův. Flurenstrasse) vznikala v několika vlnách v letech 1911 a 1926 s doplněním v letech čtyřicátých.Jednalo se v naprosté většině o malé, nejčastěji dvoupokojové dělnické byty, pravděpodobně pro pracovníky ze sousední průmyslové čtvrti. Celou východní stranu ulice s výstavnějšími domy, včetně nárožního domu s restaurací, budoval mezi lety 1909 a 1911 Ústecky lidový spolek bytový – Volkswohnugsverein Aussig dle návrhu ústeckých stavitelských kanceláří Kreissl und Eis a Alwin Kőhler, které domy nejen projektovaly, ale i stavěly.