BD Revoluční čp. 1203

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Nikdy prázdný dům

Městský dům
Stav: Používaný
Adresa mapa
Revoluční 1203/2
11000 Praha 1
Hlavní město Praha
50° 5' 29.0'', 14° 25' 40.9''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

 Dům vznikl (částečně také přestavbou domu čp. 1204) v době od října 1844 do října 1845; projektant i stavitel jsou neznámí, stavebníky byli manželé Ignác a Josefa Běhalovi. Až do současností se dům zachoval bez závažných změn, nese však také důsledky dlouholeté nedostatečné péče. Roku 1931 měl na místě historického domu vzniknout podle projektu Jaroslava Polívky nový sedmipodlažní dům funkcionalistického pojetí na nové stavebné čáře, navazující na průčelí sousedního domu čp. 105 (Urania: Josef Zasche, 1932-33); nad přízemím se souvislým pásem výkladních skříní měla být levá krajní osa prohloubena sloupcem lodžií, další osy počínajíc 2. p. měly vystupovat v zavěšeném risalitu, stavba měla vrcholit odstupněnými terasami s pergolou nad střešní plošinou. Záměr se neuskutečnil zejména pro potíže, s nimiž by se stavba na nové uliční čáře setkala ve stísněných podmínkách dvorních prostor.

Dvoupatrový dům stojí na západním konci Klimentské ulice do níž se obrací svým hlavním severním třináctiosým průčelím, zatímco čtyřosé průčelí tupoúhle příčného křídla tvoří jednu ze stěn miniaturního „náměstíčka“, vzniklého ústupem z linie Revoluční ulice. Na průčelí převládá horizontální členění mezipatrovými římsami a průběžnými bankály. Přízemí je spárované, patra hladká. Přízemní okna, vchody do krámů i hlavní portál mají shodné půlkruhové záklenky a prosté orámovaní; v obou patrech jsou obdélná okna s plastickými rozvilinovým ornamentem na parapetech. Je krytý sedlovou střechou. 

Jeho dispozice je dvoutraktová s nádvorními pavlačemi, podsklepený segmentovými klenbami. Do objektu se vstupuje průchodem v 9. ose severního průčelí, klenutý dvěma poli neckové klenby, do poschodí vede půlkruhové vřetenové schodiště ze dvora na vzdálenějším konci příčného křídla. Přízemní místnosti jsou klenuty příčnými segmenty do pasu proti každému meziokennímu pilíři. V patrech jsou až na výjimky jednopokojové byty, přístupné přes kuchyni z pavlačí na kamenných konsolách. Záchody k bytům v patrech jsou pouze na obou koncích pavlačí, jediný vodovod s výlevkou rovněž vždy na pavlači (vybavení so modernizuje). V celkově zanedbaném stavu je původní stav narušen luxferovými světlíky nad vchody do bytů a nouzovou kovovou konstrukcí pavlačí (podlaha na vlnitém plechu, trubkové zábradlí, vše podepřeno příčnými traverzami mezi konsolami)

Časová osa

2022 Používaný

Dům patří Ině Sádlové, s přízemí se nachází restaurace "U Sádlů". V patrech jsou až na výjimky jednopokojové byty, přístupné přes kuchyni z pavlačí na kamenných konsolách. Záchody k bytům v patrech jsou pouze na obou koncích pavlačí, jediný vodovod s výlevkou rovněž vždy na pavlači.
1931 Používaný

Roku 1931 měl na tomto místě vzniknout dle projektu Jaroslava Polívky sedmipodlažní dům funkcionalistického pojetí na nové stavebné čáře, navazující na průčelí sousedního domu čp. 1205 (Urania: Josef Zasche, 1932-33); stavba měla vrcholit odstupněnými terasami s pergolou nad střešní plošinou. Záměr se neuskutečnil zejména pro potíže, s nimiž by se stavba na nové uliční čáře setkala ve stísněných podmínkách dvorních prostor.
1844 Vznik

Dům vznikl (částečně také přestavbou domu čp. 1204) v době od října 1844 do října 1845; projektant i stavitel jsou neznámí, stavebníky byli manželé Ignác a Josefa Běhalovi. Až do současností se dům zachoval bez závažných změn, nese však také důsledky dlouholeté nedostatečné péče.

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty pe.zeman aktualizováno: 4. března 2022

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.