Česká průmyslová banka

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Nikdy prázdný dům

Administrativa
Stav: Používaný
Adresa mapa
Na Příkopě 854/14
11000 Praha 1
Hlavní město Praha
50° 5' 6.8'', 14° 25' 31.8''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Česká průmyslová banka od Bedřicha Bendelmayera, postavená v letech 1927 - 33.

První zprávy o domu na této parcele jsou z 2. poloviny 14. století. V domě nazývaném U tří lip, bydlela Božena Němcová (na dnešní fasádě bronzové poprsí Boženy Němcové od sochaře B. Neužila z roku 1932). Roku 1922 Bedřich Bendlmayer získal 1. cenu v soutěži na budovu banky, 1. etapa skončila v roce 1923, později byl projekt přepracován pro levnější provedení, stavěla firma V. Nekvasila. V roce 1947 změny v interiéru, úpravy v letech 1961, 1970 (kanceláře v podkroví).

Bankovní palác je umístěn na rohové parcele protáhlého tvaru. Je čtyřpatrový s ustupujícím 5. p. pouze v části domu do ulice Na Příkopě, podsklepený dvěma suterény. Dispozičně je rozdělen na dvě části.. má železobetonovou skeletovou konstrukci, kombinovanou s cihelným zdivem. Monumentální fasáda je sedmiosá do ulice Na Příkopě, přízemí se třemi vstupy, umístěnými ve středních osách průčelí je obloženo bohdanským pískovcem. V úrovni 1. patra jsou čtyři alegorické postavy od Jaroslava Křepčíka, okna v 2. patře jsou opatřena kamennými balkony. Průčelí v ploše čtyř středových okenních os ve výši 1. - 3. patra jsou vpadlé, je vertikálně členěno vysokým řádem v podobě čtyř stylizovaných pětibokých pilastrů. 4.p. odděleno římsou s plastikami dívčích hlav od spodní stavby, přistavěné mansardové patro je devítiosé. Valbová střecha kryta měděným plechem. Boční průčelí v Panské ulici bylo pro svou délku architektonicky rozděleno na dvě poloviny. Pravá část v přízemí je jedenáctiosá, v patrech dvanáct os, vertikální členění, navazuje charakterem a monumentálností na hlavní průčelí. Levá část devítiosá s průběžnými nad i podokenními římsami. Budova je na obdélníkové parcele je sevřena kolem dvou vnitřních dvorů, jeden je zastřešen ve výši 1. p. - slouží za ústřední dvoranu banky. Interiéry dvorany a vestibulu obloženy mramorem a dřevem.

Časová osa

4/2022 Používaný

Budova byla v minulých letech rekonstruována, neslouží již k bankovnímu provozu, je zde umístěna administrativa, v přízemí je obchod s hračkami.
1970 Stavební úpravy

V roce 1970 se budují kanceláře v podkroví domu.
1961 Stavební úpravy

Vnitřní úpravy domu
1947 Stavební úpravy

V roce 1947 jsou prováděny interiérové úpravy.
1943 Používaný

V roce 1943 banku převzal největší nacionálně český bankovní ústav – Živnostenská banka
1933 Vznik

Budova je kolaudována .
1932 Používaný

Na dnešní fasádě se nachází bronzové poprsí Boženy Němcové od sochaře B. Neužila z roku 1932.
1922 Vznik

Roku 1922 Bedřich Bendlmayer získal 1. cenu v soutěži na budovu banky, 1. etapa skončila v roce 1923, později byl projekt přepracován pro levnější provedení, stavěla firma V. Nekvasila, betonářské práce Českomoravská stavební akciová společnost v Praze a firma Kapsa a Müller. V úrovni 1. patra jsou čtyři alegorické postavy od Jaroslava Křepčíka. Stavba se protahovala, protože bylo třeba ubytovat nájemníky bouraných domů. Projekt upravuje Bendelmayer, později přistupuje architekt Jaroslav Rössler.
1915 Vznik

Pro účel výstavby své centrální budovy v letech 1915 až 1918 skoupila Česká průmyslová banka starší budovy nalézající se na rohu Panské ulice a ulice Na Příkopě. Jednalo se o čísla popisná 854 a 1261 (Na Příkopech), a dále 855 a 893 (Panská ulice). Z těchto objektů byl nepochybně nejvýznamnější rohový dům U tří lip, v němž svou životní pouť zakončila česká spisovatelka Božena Němcová.

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty pe.zeman aktualizováno: 25. března 2022

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.