Dům Vídeňské bankovní jednoty

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Nikdy prázdný dům

Administrativa
Stav: Používaný
Adresa mapa
Na Příkopě 390/3
11000 Praha 1
Hlavní město Praha
50° 5' 4.4'', 14° 25' 25.1''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Budova stojí na místě klasicistních domů čp. 389 a 390, od jednoho z nich se zachovaly plány asi ze 2. čtvrti 19. století signované stavitelem Alexandrem Hellmichem starším. Novou velkou pozdně secesní budovu navrhl německý architekt Josef Zasche pro Penzijní ústav úředníků Vídeňské bankovní jednoty. Stavba byla kolaudována roku 1908. Roku 1920 z ní byly odstraněny německé nápisy, prošla úpravami v letech 1927, 1932, 1935, 1042, 1951, 1958, 1966 a 1971, kdy byl v souvislosti s výstavbou metra otevřen její parter. Prostor směnárny přestavěl v letech 1980 - 82 arch. Vostrovský. Budova byla ve své době nejprůbojnější stavbou  v Praze, ohlašující pozdní geometrickou fázi pražské secese v její silně klasicizující novoempirové variantě. Jako takovou ji vřele přijala česká architektonická kritika.

Budova zabírá parcelu mezi třídou Na Příkopě a Provaznicku ulicí. Patrová bankovní dvorana, krytá skleněnou střechou, je vsunuta do dvora mezi křídly objektu a je přístupná pravým hlavním vchodem z třídy Na Příkopě. Hlavní žulová fasáda je čtyřpatrová, třináctiosá, stroze členěná lizenami, geometrickými rámy a balkony v osách hl. vchodů. Nahoře ji korunuje nízký tympanon na vyčnělé korunné římse. Čtyři figury na atikách po stranách obou vchodů jsou dílem vynikajícího rakouského sochaře Franze Metznera. Podle Zascheho průvodní zprávy k projektu z roku 1906 fasáda proti Příkopům má svým jednoduchým, ale velkolepým členěním, obložením kamenem a bohatou figurální výzdobou zčásti z bronzu, zčásti v pískovci monumentálně působiti…S ohledem na bohaté použití hlazeného obkládání, které samo sebou vznešeně působí, jest architektura v celku jednoduše držena blíží se sloju empírovému.” Fasáda do provaznické ulice byla naproti tomu “pouze v omítce myšlena a ukazuje též formy empirové”. Zasche ji rozdělil do levé dvoupatrové šestiosé části a do vyšší věžiité čtyřpatrové a čtyřosé části na pravé straně. Základ jednoduchého dekorativního systému tvoří liseny zdoběné dole mozaikovými ornamenty.

Budova má v suteréch a třech spodních podlažích čtyřkřídlou, v 3. a 4. patře a v podkroví pak trojkřídlou dispozici připomínající zde písmeno T. Hlavní křídlo do Příkopů je dvoutraktové, všechna ostatní křídla konstrukčně jednotraktová, členěná uvnitř lehkými příčkami. Dům má zděnou konstrukci se železobetonovými deskovými stropy. Jako první objekt tohoto druhu v Praze dostal ploché, jen částečně zkosené střechy z dřevitého cementu.. Komunikaci mezi patry zajišťovala čtyři schodiště různých typů a výtahy. Dvorana banky je patrová, obehnaná částečně ochozem, má skleněný strop. Na její koncepci se výrazněji podílel vídeňský architekt A. Neumann. Bílé mramorové stěny zdobí jednoduché ornamenty ze zlata a černého kamene. Do hlavic pilířů na obvodu dvorany jsou vloženy Metznerovy kyryatidy. Ze stropu visí zlacený secesní lustr. Metzner je snad i autorem figurálního vlysu v mezaninové hale při této dvoraně.

Časová osa

4/2022 Používaný

Budova je v majetku českého státu, v držení Ministerstva pro místní rozvoj.
1971 Stavební úpravy

V roce 1971byl v souvislosti s výstavbou metra otevřen její parter.
1920 Používaný

Roku 1920 z budovy byly odstraněny německé nápisy.
1908 Vznik

Budova stojí na místě klasicistních domů čp. 389 a 390, od jednoho z nich se zachovaly plány asi ze 2. čtvrti 19. století signované stavitelem Alexandrem Hellmichem starším. Novou velkou pozdně secesní budovu navrhl německý architekt Josef Zasche pro Penzijní ústav úředníků Vídeňské bankovní jednoty. Stavba byla kolaudována roku 1908. Čtyři figury na atikách po stranách obou vchodů jsou dílem vynikajícího rakouského sochaře Franze Metznera.

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty pe.zeman aktualizováno: 25. března 2022

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.