Sigma Plaza

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Bytový dům
Stav: V rekonstrukci
Adresa mapa
Petrská 1166
11000 Praha – Nové Město
Hlavní město Praha
50° 5' 31.4'', 14° 26' 9.1''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

4/2019 V rekonstrukci

Na místě již nějakou dobu probíhají stavební práce, snesen krov a střecha, v okolí dopravní uzávěry.
2/2019 Prázdný

V Půtově ulici v centru města spadla 9.2. ráno část zdiva a římsa z neobydleného domu do vozovky a na chodník. Nikdo se nezranil, poškozeno bylo jedno zaparkované auto. Na místě zasahovali hasiči, strážníci a policie a přivolán byl i statik. Ten podle místostarosty Prahy 1 pro bezpečnost Petra Hejmy zjistil, že stabilita domu není ohrožena. (Metro, 11.2.2019) [1]
12/2017 Prázdný

Dům se převádí ze společnosti RESIDENCE PETRSKÁ, s.r.o. na společnost SIGMA PLAZA s.r.o., je představen stejnojmenný projekt Sigma Plaza a začíná rekonstrukce domu. Čtyřpodlažní nájemní dům do Petrské ulice je samostatným monoblokem, vymezeným ulicemi Petrskou, Půtovou, Stárkovou a Klimentskou. Soubor dvou stavebně propojených objektů s poměrné komplikovaným půdorysem obklopuje dva vnitřní dvory, v objektu do Petrské s otevřeným schodištěm a pavlačemi.
2016 Společnost RESIDENCE PETRSKÁ, s.r.o přichází se záměrem radikální přestavby objektu na hotel. Navržené architektonické řešení společnosti Gianni Baretti je ale spíše demoliční a z domu se má ponechat pouze obvodové zdi. Proti záměru se postavila veřejnost v čele s Klubem za starou Prahu.
2015 Prázdný

Vyjádření majitele - oba dlouhodobě prázdné objekty jsou v současnosti za hranicí životnosti. Veškeré hodnotné prvky či jiné detaily byly v minulosti nahrazeny novými nevhodnými, či zcela zničeny utilitárním využitím. Havarijní stav objektů dovršila povodeň v roce 2002, která narušila statiku obou objektů. Z tohoto důvodu byly zazděny sklepy v zadní budově, u hlavní budovy došlo k propadnutí dvorku a následné klenby dvou sklepů. Veškeré klenuté suterénní prostory jsou značně narušené, cihly i kámen se silně drolí, konstrukce neplní svoji nosnou funkci.
1920 V rekonstrukci

V tomto roce, v roce 1928 a 1946 byl objekt upravován dle projektů stavitelů Libánského, Tatzla a Blechy.
1916 V rekonstrukci

V letech 1916 až 1918 byla navržena nová fasáda a provedeny drobné stavební změny stavitelem Richterem.
1913 V rekonstrukci

Byla zvýšena i střední část objektu.
1906 V rekonstrukci

Na domě bylo přistavěno 3. patro hlavní budovy.
1899 V rekonstrukci

Dům prošel značnými stavebními úpravami dle plánů K. Jandy.
1870 Vznik

Datum vzniku jednotlivých objektů není přesně známo, pocházejí pravděpodobně z druhé třetiny 19. století. Na Jütnerově plánu z roku 1781- 1816 je dobře vidět pouze mělký dvoukřídlý objekt, který byl 1841-1855 rozšířen o levé křídlo a o severní dvoukřídlou budovu. Z této skutečnosti a dle průzkumů je možné určit malý sklep jako klasicistní. Hlavní budovu do ulice Petrské, s klasicismem ovlivněnou fasádou, je možné datovat kolem roku 1870.

Články

9. února 2019
Na Praze 1 se sesunulo zdivo na ulici. Podle statika pád domu nehrozí - Aktuálně.cz
[1]

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy, Dáša aktualizováno: 22. července 2019

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.