Zámeček Schlaraffia

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Vila
Stav: Zaniklý
Adresa mapa
Tržní 2032
466 01 Jablonec nad Nisou
Jablonec nad Nisou
50° 43' 22.9'', 15° 10' 31.7''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: Herbig Emilian

Doplňující informace

Instituce Schlaraffie vznikla roku 1859 jako recesistický spolek pražských umělců. Do roku 1939, kdy byla jeho činnost násilně ukončena, se z něho stal kulturní fenoném, který expandoval na všechny kontinenty. Program Schlaraffie se od počátku zaměřil na filantropickou a kulturní činnost, ze které byly vyloučeny všechny politické, nacionalistické a religiózní akcenty. Již roku 1876 se konal v Lipsku celosvětový kongres Schlaraffie a údaj z roku 1931 hovoří o 254 spolcích se 13 295 členy. Sídla spolku odkazovala na středověkou minulost a středověkou symboliku, karikovala šlechtický životní styl. Členové spolku si dávali směšné tituly, například kavárník Melage von Mocca, razili pamětní medaile se šifrovanými nápisy a nosili šaškovské uniformy. Spolek byl často mylně spojován se zednáři a jinými tajnými společenstvími. Jablonecká odnož Schlaraffie se symbolickým označením Preciosa Iserina byla založena roku 1908 a krátce poté si zřídila v Tržní ulici své sídlo. Zámeček je cenný především tím, že jde o jedinou takto komplexně zachovanou stavbu spolku Schlaraffia. Ačkoliv Schlaraffia měla, a většinou dále má, svá sídla ve velkých městech po celém světě, jednotlivé místní organizace si zpravidla pronajímaly a upravovaly ke své činnosti prostory v běžných budovách. Jablonecký zámeček je tak celosvětový unikát. Další příklad domu spolku Schlaraffia nalezneme v Chebu na adrese Vrbenského č.p. 1536/14.

Časová osa

11/2019 Zaniklý

Dne 18.11 je zahájeno pokračování demolice, byl pobořen malý sál v prvním patře a stržena střecha a boční zeď hlavního sálu. Zámeček je z čela již k nepoznání - zbořeniště. 22.11. demolice prakticky dokončena. [2] [3]
5/2019 Prázdný

V sobotu 11.5. dopoledne začal majitel demolici vzácného objektu, zámeček přišel o věž i střechy. Práce pak zastavila policie. Za neoprávněné bourání vily z počátku minulého století hrozí firmě pokuta maximálně půl milionu korun. [1]
11/2017 Natalia Makovik se nevzdala a nakonec pro zámeček našla jiného zájemce. V listopadu se stala vlastníkem zámečku společnost Royal Castle development s.r.o., která jej hodlá přestěhovat, obnovit a zpřístupnit místním i turistům. Mezi společníky firmy je ukrajinský developer Dmitrii Tsarynnyi, investor a business-trenér Andrii Onistrat a britská firma VipCastle LP, která se specializuje na investice do zámeckých budov. Noví majitelé zámečku Schlaraffie hodlají budovu nechat v Jablonci nad Nisou (cca 300m vedle nynějšího místa).
2016 Natalia Makovik, majitelka firmy VIP Castle, našla pro zámeček zájemce. Je jím investor z Ruska, Alexandr Surikov, který plánuje zámeček kámen po kameni rozebrat, očíslovat, přepravit a zase složit. V rodině pana Surikova se ale změnila finanční situace, a proto od projektu nakonec odstoupil.
2015 Ministerstvo změnilo názor, zámeček v Jablonci zatím musí zůstat stát. To se ale hrubě nelíbí majiteli Zámečku Radku Malinovi, jednateli firmy Malina Safety. Podle něj Stavební úřad jednal účelově a nedodržel zákonnou lhůtu, do které měl vydat stavební povolení na odstranění stavby.
2014 Pokud by vlastník objektu požádal o jeho demolici, stavební úřad nemá důvod nevyhovět. Na záchranu zámečku vznikla petice, kterou je možno podepsat např. v těchto místech: Městská knihovna, recepce Eurocentra, Foto Laccer, knihkupectví Serius a dalších. Majitel nabídl za symbolickou jednu korunu ke koupi.
2013 Na střeše věže směrem do ulice 5. května se objevila díra, chybí několik oken, majitel bohužel s objektem nic nedělá. Bude zázrak, jestli budova přežije další zimu. V říjnu se na základě dotazů ze strany magistrátu na výsledek šetření uskutečnila prohlídka objektu (po dvou letech od podání žádosti). Následně došlo k vydání rozhodnutí, ve kterém Ministerstvo kultury ČR neprohlašuje budovu Schlaraffie za kulturní památku.
2012 V únoru vydal magistrát města kladné stanovisko k prohlášení objektu za kulturní památku.
2011 Majitel domu, firma Malina Safety, se stále dušuje, že zámeček projde rekonstrukcí a bude začleněn do komplexu nové tovární haly, která vyrostla v jeho sousedství, ale nic se neděje a zřejmě se s ním do budoucna nepočítá. V říjnu podal Mgr. Miloš Krčmář na Ministerstvu kultury ČR návrh na prohlášení objektu Schlaraffie za kulturní památku. Mgr. Krčmář je mj. členem Komise městské památkové péče Rady města Jablonec nad Nisou, která žádost podpořila a doporučila Radě města vydat kladné stanovisko.
2008 Zanedbaná ruina se zřejmě v horizontu dvou let promění v opravenou část nového komplexu firmy Malina-Safety. Město nechalo na své náklady zpracovat architektonickou studii, která se stala základem projektu. V průběhu stavebních prací požádal investor a majitel obou pozemků o demolici části Schlaraffie - kovárny, s čímž památkáři souhlasili, protože objekt byl ve špatném stavu a památkově nebyl významný.
2006 Prázdný

Firma MALINA - safety koupila zchátralou vilu spolu s pozemkem v roce 2006. [1]
1990 Prázdný

Po revoluci se majitelé zámečku poměrně často střídali.
1948 Po osvobození sloužil dům sportovním klubům a později jako školicí středisko Liazu.
1938 V době 2. světové války dům využíval Hitlerjugend.
1910 Vznik

Dům připomínající malý hrad byl postaven pro pánský spolek Schlaraffia, konkrétně jabloneckou říši Preciosa Iserina.

Náhled galerie

Články

21. listopadu 2019
FOTO: Zámeček padl, Jablonec přišel o zajímavou stavbu - Jablonecký deník
[2]
19. listopadu 2019
Unikátní jablonecký zámeček jde k zemi, majitel má povolení k demolici - iDNES.cz
[3]
14. květen 2019
Vzácný zámeček se bourat nesměl, řekla policie. Podnikateli hrozí pokuta
[1]
20. června 2018
Zámeček bývalého pánského spolku Schlaraffia nebyl uznán jako kulturní památka. Rozhodl o tom soud | Kultura | Zprávy | Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje
6. ledna 2018
Zámeček se zatím nemá kam přestěhovat, rozebrání brzdí i soudní spor
23. listopadu 2017
Zámeček Schlaraffia se prý přesune jen po Jablonci - Jablonecký deník
5. srpna 2016
Ruský podnikatel chce přestěhovat jablonecký zámeček. Hledá místo, kam ho přesune kámen po kameni
14. dubna 2016
Firma, která chce zbourat zámeček v Jablonci, se soudí s ministerstvem
9. března 2015
Ministerstvo změnilo názor, zámeček v Jablonci zatím musí zůstat stát
15. dubna 2014
Petice za Schlaraffii skončila nezdarem. Ministerstvo kultury zámeček znovu pohřbilo
28. ledna 2014
Zchátralé sídlo Schlaraffia v Jablonci je ke koupi za korunu
24. ledna 2014
Schlaraffie není městu lhostejná
15. ledna 2014
Ministerstvo unikátní zámeček nespasilo. Cesta k demolici je volná
13. srpna 2013
Evropský unikát chátrá dál. Zámeček v Jablonci může spasit ministerstvo
20. června 2008
Zámeček z velké části opraví

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy, pe.zeman, Spirala, Monika W. aktualizováno: 28. listopadu 2019

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.