Zámek Lukavec

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: Stavební úpravy
památkový katalog
Adresa mapa
Antonína Sovy 1
39426 Lukavec
Pelhřimov
49° 33' 46.5'', 14° 59' 5.2''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2021 Stavební úpravy

Probíhající rekonstrukce zámku v Lukavci k 9.5.2021
2017 Prázdný

Z chátrajícího zámku v Lukavci by se mohla stát chlouba městyse. Mohla. Chybí však potřebné peníze, konkrétně zhruba 80 milionů korun na opravy. Objekt zámku je projekčně připraven pro muzeum. Hlavní expozice by se měla týkat dřeva a menší sály by mohly sloužit pro externí vystavovatele. Majitel barokního zámku, Dřevozpracující družstvo Lukavec , proto spojilo síly s nájemcem objektu – městysem – a společně se snaží získat finance na opravu z různých dotačních programů.
1972 Stavební úpravy

V letech 1972 – 1975 byla provedena generální oprava celé zámecké budovy.
1960 Stavební úpravy

V letech 1960 – 1962 byly upraveny interiéry zámku, především velký sál v prvním patře.
1958 Od tohoto roku je zámek chráněn jako kulturní památka České republiky.
1948 Po znárodnění lukaveckého velkostatku, který tehdy náležel Jiřímu Prylovi, přešel zámek do majetku československého státu. Budova byla využita pro školské potřeby.
1915 Stavební úpravy

Za něho v l. 1915 – 1917 došlo k secesní úpravě zámku. Plány na úpravu vypracoval L. Skřivánek. Původní půdorysná dispozice zámku zůstala zachována, ale výrazně byly přestavěny interiéry. V přízemí i v prvním patře byl zřízen velký reprezentační sál. Fasády severního a východního traktu byly rozčleněny pilastry a před vstupními portály obou křídel představěny balkóny. Část arkád v prvním patře zámku byla zasklena a upravena jako chodba. Bylo odstraněno barokní zastřešení věže a nahrazeno stanovou střechou.
1914 Lukavec koupil továrník Alois Brey.
1899 Po tomto roce se vystřídalo několik majitelů zámku a velkostatku.
1866 Od tohoto roku trávil v Lukavci svá mladá léta spisovatel Antonín Sova, jehož otec byl úředníkm löwensteinského velkostatku. Mladý Sova často pobýval v zámku a určitou dobu bydlel v Hříbku, kde je nyní zřízena jeho pamětní síň.
1841 Kníže Jiří Vilém Löwenstein se stal novým majitelem Lukavce.
1831 František Briffaut prodal Lukavec Janu Thun-Hohensteinovi.
1769 Panství koupil Štěpán Briffaut ze Slavětína, jehož potomkům náležel Lukavec až do r. 1831. Na konci 18. století byl postaven severně od zámku drobný klasicistický pavilón, který byl podle své originální podoby nazýván Hříbek. Současně byly provedeny i rozsáhlejší úpravy zámeckého parku.
1707 Stavební úpravy

Ve veřejné dražbě koupil zadlužený Lukavec Josef Stockhammer, jehož rodině náležel až do r. 1769. Za těchto majitelů došlo k přestavbě původní tvrze v barokní zámek. Při této přestavbě vznikla čtyřkřídlá jednopatrová dispozice kolem čtvercového nádvoří, do něhož se jednotlivá křídla otvírala arkádami. Obvodové zdivo z původní tvrze bylo pojato do stavby západního a částečně i severního a jižního křídla. V jihovýchodním nároží byla vybudována dvoupatrová věž, krytá barokní cibulovitou střechou s lucernou.
1650 Po smrti Wolfa Jiřího v r. 1650 se majitelé Lukavce rychle střídali. Na zlomu 17. a 18. století zde vládla rodina Devaldů, která panství zadlužila.
1623 Mikuláš mladší z Lukavce se zúčastnil stavovského povstání v l. 1618 – 1620, a proto byl v r. 1623 odsouzen ke konfiskaci jedné třetiny majetku. Statek Lukavec ve stejném rozsahu jako byl v r. 1578 převzala však královská komora celý a ještě v témže roce ho prodala Wolfovi Jiřímu z Pöttingu.
1609 Mikuláš mladší z Lukavce se stal novým majitelem.
1583 Adam Lukavecký postoupil statek svému strýci Štilfrýdovi Lukaveckému.
1582 Od ní v tomto roce koupil tento statek Štilfrýdův bratr Adam Lukavecký.
1578 Štilfrýd Lukavecký z Lukavce zemřel v r. 1578 a tvrz, dvůr a městečko Lukavec se čtyřmi dalšími vesnicemi zdědila Štilfrýdova manželka Dorota, rozená ze Solopysk.
1544 Jediným majitelem tvrze se stal Štilfrýd.
1543 Vznik

Tvrz v Lukavci se poprvé připomíná v r. 1543 v souvislosti s dělením majetku mezi bratry Adamem a Štilfrýdem Lukaveckými z Lukavce. Tvrz tehdy drželi oba bratři společně. Původní tvrz stávala v místech západního traktu dnešního zámku. Tomu nasvědčuje nepravidelný půdorys zvláště jižní části tohoto traktu a síla obvodového zdiva. Z opevnění tvrze se zachovala část příkopu při nynějším východním a jižním zámeckém křídle.

Články

27. listopadu 2014
Zámek v Lukavci chátrá. Pomoci by ale mohly dotace
17. července 2014
Svůj um zámku v Lukavci vtiskl i architekt Skřivánek

Knihy

Externí galerie (foto / video)

 
Zámek Lukavec
Autor externí galerie: Katty

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Rendy Spoluautoři: pe.zeman aktualizováno: 11. květen 2021

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.