MD U Červeného kostela 13

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Nikdy prázdný dům

Vila
Stav: Používaný
Adresa mapa
U Červeného kostela 179/13
41501 Teplice 1
Teplice
50° 39' 6.4'', 13° 50' 21.9''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

O stavbě Asgard – sídlo Ásů, nejvýznamnější rodiny bohů v severské mytologii, je tématem domu čp. 179, jediného dodnes stojícího domu z Hühnlovy rané tvorby. Na asymetricky komponovaném domě zaujme především rozsáhlá štuková výzdoba prvního patra. Bohužel na fasádě se nikde nevyskytuje monogram, který by potvrdil autorství, snad jde o dílo Elvira Otta. Reliéf zachycuje Asgard, včetně jeho nejznámější součásti Valhally. V levé části jsou reliéfy dvou rodin bohů – Vanů a Ásů, na něž na levé vnitřní straně arkýře navazuje reliéf s věštkyní Wolwou. Na ústředním arkýři se nachází reliéf, zachycující samotnou Valhalu se shromážděnými bojovníky. V pravé části fasády reliéf zachycuje boha Heimdalla, troubícího na roh a hlídajícího nebeský most Bifröst, spojujcí Asgard s Midgardem, světem lidí, z kterého vedou Valkýry padlé bojovníky do Valhally. Na domě opět vidíme asymetrický arkýř, jehož půdorys se v každém patře proměňuje. Ústřední osa je opět vychýlena o jednu osu nalevo. Použití hrubé omítky v prvním a druhém patře arkýře již známe z jiných Hühnlových domů. Architektem byl Fritz Hühnl a autorem reliéfů byl Elvir Otto.

Časová osa

9/2022 Používaný

Před rokem byla tato budova podle mého názoru bezohledně rekonstruktovaná, i v roce 2020 byly vyměněny všechna okna, což mě vzbudilo k vzteku.
9/2021 Stavební úpravy

Začátek rekonstrukce fasády, i když to nebylo potřebné.
2020 Stavební úpravy

Všechny okna byly vyměněny.
2019 Stavební úpravy

Už začínají všechno v interiéru bourat, a ničit vše původní z ''Asgardu'' pozn. Odstranění keřů, a všeho původního.
1904 Vznik

Budova je postavena, což bylo před 118 lety a navržena architektem: Fritz Hühnlem. Narvhl také Malý Norimberk v Trnovanech a budova je ve stylu norimberském.

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Wao9 Spoluautoři: Dáša aktualizováno: 2. října 2022

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.