Dům uměleckého průmyslu čp. 38

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Obchodní dům
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa
Národní 38
11000 Praha – Nové Město
Hlavní město Praha
50° 4' 57.2'', 14° 25' 15.7''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: Starý Oldřich

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2017 V suterénu funguje kulturní prostor DUP39.
2016 V přízemí budovy na Národní třídě se prodává levné zboží. Ze suterénu se stal sklad, vrchní patra zejí prázdnotou a unikátní otevírací prosklená střecha atria chátrá. V roce 2016 je suterén otevřen provozu knihkupectví. I když suterén vypadá, že sloužil účelu divadlu nebo kina, původně tomuto účelu nikdy nesloužil a vždy to byl pouze showroom nábytku.
2002 Majitel plánoval rekonstrukci už v roce 2002, byla hotova projektová dokumentace od ADNS, v suterénu měl vzniknout kabaret ve stylu 30.let. Bylo požádáno o stavební povolení, ale jeden z majitelů bytu v sousedním domě čp. 40 (tím pádem účastník stavebního řízení) přišel za majitelem a řekl mu, že chce 2 mil., jinak se odvolá. Majitel se naštval a zmrazil veškerou další aktivitu.
1994 Prázdný

ÚLUV i ODEON byly roku 1994 zprivatizovány formou likvidace. Podle pamětníků i za přispění úředníků z ministerstva kultury, kteří nadále neměli zájem na podpoře tradice propagace uměleckého průmyslu a českých řemeslných výrobků. Dům byl poté prodán v rámci privatizace soukromému subjektu.
1989 Bohužel společenská situace po roce 1989 se stala Domu uměleckého průmyslu na Národní 36 osudnou. Po revoluci v suterénu krátce fungovalo tzv. Černé divadlo. Prostor měl v nájmu od likvidátorů státních podniků ODEON a Krásná jizba.
1948 Po 2. světové válce Svaz čs. díla zaniká a v roce 1948 postupuje své zázemí nově vzniklému Ústředí lidové umělecké výroby (ÚLUV); několik pater v domě si pronajalo nakladatelství Odeon. ÚLUV i ODEON navazují na své předchůdce z doby první republiky a pokračují tak v tradici. Prodejna Krásná jizba nabízí kvalitní řemeslné výrobky z produkce ÚLUV (například firmy Halabala)
1936 Vznik

Dům uměleckého průmyslu navrhl v roce 1936 uznávaný architekt Oldřich Starý, stavitelem byl Svaz československého průmyslu. Zadní část navrhoval František Zelenka. Dům vznikl místo dvou domů starší zástavby. V jednom z nich byl Staňkův orientální obchod, pan Staněk dovážel čaj do celého Rakouska - Uherska. V přízemí sídlila vzorková prodejna předmětů k výzdobě bytu Krásná jizba, které velel geniální výtvarník Ladislav Sutnar. Sídlilo zde také nakladatelství Družstevní práce, které se stalo synonymem kvalitní knižní produkce a propagace originální knižní grafiky.

Náhled galerie

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

13. dubna 2018
Autor externí galerie: Rendy
8. květen 2017
prachcasu.cz
7. února 2014
Pražské vycházky - architektura, historie, příroda

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Rendy Spoluautoři: pe.zeman aktualizováno: 10. července 2021

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.