Pivovar Karlovy Vary

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Potravinářský
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Šmeralova 141
36005 Karlovy Vary – Rybáře
Karlovy Vary
50° 13' 57.3'', 12° 51' 24.8''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: AF Company s.r.o., (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Vzpomínky - Na dlouhá léta strávená v karlovarském pivovaru v Rybářích rád vzpomíná Václav Vejvoda z Karlových Varů - Rybář. Ten zde pracoval jako obsluha a údržbář chlazení a topení. "Škoda, že plzeňský pivovar provoz v Karlových Varech zavřel. Měl jsem solidní práci a hlavně jsem to měl do pivovaru pár metrů. Do dnešního dne jsem se nedozvěděl ten správný důvod, proč zde výroba oblíbeného piva Karel skončila. Majitelé neuvedli žádné podstatné argumenty," řekl v říjnu 2004 muž, který piva nikdy moc nevypil, ale chutnalo mu. "Štamgasti si Karla jedenáctku velice pochvalovali. Kromě Karla se pil i dvanáctistupňový Dukát a ke konci jsme zde zkoušeli vyrábět i kvasnicové pivo. To se ovšem moc neujalo, protože se muselo rychle spotřebovat," pokračoval Vejvoda. Na výrobu desetistupňového piva nesoucího název Primus moc dobré vzpomínky nemá. "Říkali jsme Primus humus." "Škoda jen sládků a dalších odborníků. Ti přišli o práci a v oboru zůstat nemohli," dodal. 
Použitá lit.:
Otto Rykl: Pivovar Karlovy Vary 1879 - 1979, pamětní spis vydaný ke stému výročí založení pivovaru Karlovy Vary

 

Časová osa

6/2018 Aktuálním majitelem je společnost AF Company, za níž stojí podnikatel Alisher Kasymov. „A to je člověk, za kterým je v Karlových Varech namísto slibů vidět konkrétní výsledky,“ poukázal náměstek Jiří Klsák na fakt, že mezi projekty, které podnikatel dotáhl do zdárného konce, patří vybudování mezinárodní školy v Toscaně, úpravy areálu Gejzírparku či nynější rekonstrukce Poštovního dvora.
2005 Prázdný

V letech 2005 - 2016 bývalý areál pivovaru několikrát mění majitele a ti přicházejí s nejrůznějšími vizemi, co by zde mělo stát. Sklady, byty, aquapark atd. Na areál je vydán demoliční výměr a podle nejnovějších satelitních snímků už je většina budov srovnána se zemí, zůstává pouze administrativní vila. Jestli i ta bude zdemolována zatím nevíme.
2004 Na podzim se opět Prazdroj pokoušel uzavřený areál prodat. Prazdroji se podařilo po dlouhé době prodat areál bývalého pivovaru v Karlových Varech. Novým majitelem se stala od prosince 2004 karlovarská společnost Upmann style, která plánovala ve tříhektarovém areálu prozatím zřídit sklady a obchodní prostory. Za jakou cenu se podařilo pivařům z Plzně pivovar prodat, obě strany tajily.
3/2002 Prázdný

Pět českých subjektů se vážně v březnu zajímalo o koupi nemovitostí ve tříhektarovém areálu pivovaru. Uvedl to jednatel pražské realitní společnosti Privilegium Pavel Kvita, který v zastoupení Plzeňského Prazdroje pivovar prodávala. Prazdroj má jasnou představu o ceně, kterou chce získat. Ta se pohybuje v řádu několika desítek milionů korun. Nový nabyvatel neměl podle Pompa v kupní smlouvě původně uvažovanou podmínku, že nesmí v areálu vařit pivo.
2002 Prázdný

Nikdo ze zájemců o pronájem areálu bývalého karlovarského pivovaru neučinil společnosti Plzeňský Prazdroj dost zajímavou finanční a podnikatelskou nabídku, a tak opuštěný objekt zůstává stále jen místem duchů z minulosti.
2001 K záchraně

Koncem listopadu měl být znám nový majitel pivovaru. Areál ve čtvrti Rybáře prodával Prazdroj, který v něm před třemi lety zrušil výrobu. "V současné době nabídky všech zájemců vyhodnocujeme, následovat budou konkrétní obchodní jednání," uvedl 12.11.2001 tiskový mluvčí Prazdroje Jaroslav Pomp. Jak dále řekl, technické zařízení karlovarského pivovaru, kde se vařila piva značek Karel a Primus, bylo z větší části demontováno a po částech rozprodáno. Komerční využití areálu bývalého pivovaru podporuje i karlovarská radnice.
11/1999 Prázdný

Plzeňskému Prazdroji se za tři měsíce (9/1999 - 11/1999) nepodařilo prodat regionální pivovar v Karlových Varech. Proto zde na konci listopadu ukončil výrobu piva Primus a veškerou jeho produkci přesunul do Plzně. Pivovar byl zakonzervován. Vedení Prazdroje od září 1999 prohlašovalo, že bude mít přednost zájemce, který zaměstná zdejších 43 pracovníků, ale vzhledem k tomu, že se kupec nenašel, zaměstnance pivovar propustil. Pivovar byl od září 1999 k prodeji, od listopadu 1999 uzavřen.
1998 Výstav v 90.letech 20.století dosáhl svého historického maxima kolem 250 000 hl, ale "Zájem o pivo Karel ochabuje a pivaři na Karlovarsku se stále častěji přiklánějí k oblíbené značce Gambrinus. Pokud by tento trend pokračoval, značku Karel jako poslední z regionálních piv zrušíme," sdělil v červnu tohoto roku mluvčí Prazdroje Jaroslav Pomp. Karlovarský pivovar byl posledním mimoplzeňským závodem Prazdroje. "Karlovarský pivovar si ponecháme, již dnes totiž převážnou část jeho kapacit využíváme k vaření plzeňských piv, zejména značky Primus," doplnil Pomp.
1995 Výroba piva Starovar a Valdštejn byla z uzavřeného pivovaru Cheb převedena začátkem včetně vrchního sládka do pivovaru v Karlových Varech.
1975 V rekonstrukci

Byla zakončena výstavba plynové regulační stanice a nové plynové kotelny, která nahradila starý kotel na tuhá paliva. V květnu je uvedena nová varna včetně celého energetického komplexu do zkušebního provozu. V dalších letech byla rekonstrukce zaměřena na ostatní pomocné provozy a jejich strojní vybavení. Mimo tento program bylo rozšířeno bytové hospodářství v rámci sdružené bytové výstavby a zřízení nové podnikové prodejny piva. S návazností na to byla postavena i nová autodílna. Dále došlo k výměně dřevěných transportních sudů za hliníkové.
1974 Pivo Karel dosáhlo 35% ročního výstavu. Pro oblíbenost a úspěšnost prodeje byl tento nový druh piva - jedenáctka - zaveden do výroby i v jiných pivovarech po celé republice.
1972 V rekonstrukci

V roce 1972 byla provedena výměna stáčecí linky na lahvovně za novou o výkonu 15 000 lahví za hodinu. V témže roce jsou vyměněny chladicí štoky a postavena nová budova trafostanice včetně vybavení. V roce 1973 dochází k instalaci nových sprchových kondenzátorů a zásobníků na cirkulaci chladicí vody. Je provedena výměna myčky transportních sudů a doplněny přetlačné tanky ke zvýšení kapacity zásob piva pro stáčení.
1969 V rekonstrukci

Pivovar se dočkal dlouho odkládané rekonstrukce. Výstav se začal zvyšovat přes hranici 200 000 hl. Do konce roku bylo proinvestováno více jak 33 mil. korun. Byla zahájena výstavba nové varny a postupně prováděna výměna dřevěných ležáckých sudů za ocelové ležácké tanky.
1966 U příležitosti jubilejního XX.Mezinárodního filmového festivalu, byla zahájena výroba 11 % světlého ležáku s názvem Karel. Novinku karlovarského sortimentu spotřebitelé uvítali, posléze se stala stěžejním pivem podniku. Byl dán do prodeje jen v dárkovém balení v časovém omezení jednoho měsíce v objemu 188 hl v lahvích. U zrodu tohoto v budoucnu nejoblíbenějšího piva stál sládek p. Konopásek. V další roce bylo prodáno již 1 765 hl a v dalších letech byl „Karel“ zaveden do stálé výroby.
1960 Počátkem 60. let již přestává stáčírna stačit rostoucím požadavkům trhu, proto je sladovna opět uzavřena a po rekonstrukci je v jejích prostorách v roce 1965 spuštěna nová linka na stáčení piva do lahví o kapacitě 7 000 lahví za hodinu. Od té doby byl slad pouze dovážen. Od 1. ledna v rámci reorganizace krajů dochází i v Karlovarském kraji k reorganizaci průmyslu. V rámci kraje je vytvořen jeden národní podnik Západočeské pivovary, n.p., Plzeň a všechny závody včetně karlovarského byly do tohoto podniku začleněny.
1956 Poválečné výstavy, které se nejprve pohybovaly na hranici 50 000 hl, se postupně zyvšovaly a v roce 1956 byl docílen historický rekord - 130 390 hl. Bohužel kvalita piva utrpěla přetěžováním strojního vybavení a zaměstnanců, cílem bylo pouze splnění plánu vystavených hl. Zásadní rekonstrukce a modernizace byla neustále odkládána.
1953 1. ledna dochází k organizačním změnám pivovarsko- sladařského průmyslu, jsou vytvářeny menší celky. Chebsko-karlovarské pivovary jsou rozděleny na Chebské pivovary, n.p. se závody Cheb, Aš a Chodová Planá, a Karlovarské pivovary, n.p. se závody Karlovy Vary, Loket, Prunéřov a Petrohrad. Po třech letech byla opět zavedena původní organizační struktura .
1950 V roce 1950 byla svépomocí zaměstnanců vybudována první stáčírna lahvového piva s výkonem 3 000 lahví za hodinu. Do té doby se pivo do lahví stáčelo v cca 12 malých stáčírnách po celém regionu. V témže roce byla opět uvedena do provozu sladovna, která byla od roku 1938 mimo provoz a za války sloužila jako skladiště wehrmachtu.
1948 Po znárodnění v roce 1948 byl pivovar začleněn do podniku Chebsko-karlovarské pivovary, národní podnik.
1945 V poválečném období pivovar přechází pod národní správu a přicházejí první čeští dělníci a technici. Valná část budov je poškozena, stroje a zařízení je zastaralé, zásoby surovin a rozpracovaného piva malé. ještě v roce 1945 se začalo se stavbou bednárny a rozšířením umývárny sudů.
1938 V zadní části pivovaru byl zřízen, v místě pozdější truhlárny, koncentrační tábor pro 40 vězňů, kteří byli vykupováni z velkých koncentračních táborů. Jako dozorce sloužil sládek a nacista Wolf. Tábor byl likvidován koncem roku 1944.
1914 Válečná léta 1914 - 1918 znamenala silný pokles odbytu piva. V roce 1918 bylo prodáno pouze 11 000 hl. Koncem tohoto roku předává Anton Weber pivovar svým třem synům – Pavlu, Robertu a Siegfriedovi, kteří dnem 1. ledna 1919 zakládají veřejnou obchodní společnost. Do pivovaru celkem nic neinvestovali a výstav za jejich řízení již nepřesáhl hodnoty před válkou.
1894 Pivovar dosáhl roční produkce 69 000 hl piva a v dalších letech kupuje a likviduje okolní pivovary v Jindřichovicích, Kraslicích, Děpoltovicích, Sokolově a ponechává v provozu z taktických důvodů jen pivovar v Ostrově, aby měl rezervní pohotovou kapacitu při odbytových nárazech. V pivovaru v Rybářích zavádí později Weber z části náhradou za dřevěné kádě skleněné kvasné kádě. Při poválečné výrobě se však zjistilo, že pro malý využitelný objem cca 20 hl a nesnadnou sanitární údržbu se nedá těchto kádí využít u větších pivovarů.
1879 Vznik

Pivovar založen sládkem Antonem Weberem, který využil sporu městské rady s pravovárečným měšťanstvem a zakoupil pastviny na kopci v Rybářích, daleko od lázeňské čtvrti, a postavil zde pivovar. Dne 13. prosince 1879 sládek Josef Došek – pod přísným dohledem zakladatele a majitele Antona Webera – uvařil první várku piva v množství 60 hl.

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

10. září 2018
Markéta Janečková
2. prosince 2017
Pivovar část druhá/Urbex Karlovy Vary - YouTube
Autor externí galerie: Milfordak
2. prosince 2017
Pivovar první část/Urbex Karlovy Vary - YouTube
Autor externí galerie: Milfordak
15. března 2013
Pivovar, Karlovy Vary
19. února 2013
Opuštěné Stavby
1. listopadu 2012
takatiky.rajce.idnes.cz

Odkazy

Příspěvky na Facebook stránce "Prázdné domy"

Majitelé nemovitosti

2. září 2017
AF Company s.r.o.,
Poděbradská 1284/5, 36001 Karlovy Vary
23. července 2017
ALPRO KV COMPANY s.r.o.
Dělnická 459/3, Rybáře, 36005 Karlovy Vary

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy, pe.zeman aktualizováno: 8. června 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.