Palác Alfa (U Stýblů) čp. 785

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Obchodní dům
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa
Václavské náměstí 785
11000 Praha – Nové Město
Hlavní město Praha
50° 4' 57.3'', 14° 25' 31.2''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Majitel komunikuje
Architekti: Jerolím Jan , Kysela Ludvík

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Události

DATUM DRUH NÁZEV AKCE FB GOOUT GALERIE DALŠÍ
15.11 - 22.11.2019 Ostatní Výstava Zaváté vzpomínky - Listopad 1989 FB událost

Časová osa

2013 Dům se na chvíli proměnil ve veřejně přístupné místo a to v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu, který se pořádá každoročně v prázdných, významných budovách. Festival se konal v prostorách bývalé kavárny, kde byl znovu otevřen bar a prostor byl zpřístupněn veřejnosti. Kurátorem výstavy byli Krištof Kintera a Denisa Václavová. Součástí festivalu byla debata o budoucí podobě Václavského náměstí.
1994 Prázdný

Na projekt rekonstrukce bylo vydáno stavební povolení. Byly ukončeny smlouvy s nájemníky (kina, divadla, kanceláří, kavárny…) a do pasáže se nastěhovali stánkaři a vietnamci. Ti naštěstí záhy zmizeli a v pasáži jsou již kvalitnější obchodníci, ale zbytek budovy zůstává prázdný a chátrá. Jedinou funkční je tedy obchodní pasáž v parteru. V projektu rekonstrukce se nepočítá s obnovením kina.
1989 Po revoluci byl objekt navrácen vnuku původního majitele Ondřeji Stýblovi. Dům byl po tolika letech neúdržby v havarijním stavu a potřeboval kompletní rekonstrukci. Restituent slavnou pasáž pronajal firmě, která přislíbila rekonstrukci, ale nakonec ze zamýšleného plánu padlo.
1960 V 60-tých letech dochází vlivem chátrání budovy k propadnutí stropu kinosálu, což spouští rozsáhlou rekonstrukci během níž je navýšen počet osob kinosálu na 1250, kino přechází na formát 70 mm jako první v Praze a je instalován zvukový systém Dolby Stereo. Takto vybavený biograf se stává nejmodernějším u nás a v této podobě funguje až do roku 1994, kdy končí nájemní smlouva. Praskající luxfery pasáže byly postupně zalévány asfaltem.
1959 Od tohoto roku se mění Nové divadlo na divadlo Semafor. Divadlo se stává svými představeními s Jiřím Suchým, Jiřím Šlitrem, Šimkem a Grossmanem a jinými velmi divácky populární. Před sníženou pasáží se v této době tvoří dlouhé fronty a pasáž Alfa se stává kulturním centrem pražské zábavy. Divadlo v prostorách fungovalo až do roku 1994, kdy stejně jako ostatní nájemníci dostalo výpověď.
1948 Budova byla rodině Stýblů znárodněna a v průběhu socialismu budova postupně chátrala. V druhé polovině 50.let je kinosál jako první u nás vybaven širokoúhlým formátem CinemaScope.
1940 V protektorátu v roce 1940 proběhlo další přejmenování na UFA-Alfa.
1938 V rámci počešťování za bouřlivého obdoví po Mnichovské dohodě v roce 1938 bylo kino přejmenováno na Aleš.
1934 Objekt obsahoval v době své největší slávy obchodní pasáž, vyhlášenou taneční kavárnu Boullevard (později název Alfa), restauraci, kanceláře a směrem do zahrady byty. Za pasáží byla přistavena nižší budova, kde v roce 1934 zahájilo provoz Nové divadlo.
1929 Počátky zdejšího biografu jsou spojeny se jménem Osvalda Koseka, který ihned po úspěšné kolaudaci v roce 1929 otvírá v suteréních prostorách paláce kinosál vybavený nejlepší dostupnou zvukovou technikou své doby. Kapacita sálu byla 1100 osob. Slavnostní otevření kina se uskutečnilo 6.prosince 1929 za přítomnosti orchestru Národního divadla předehrou k Prodané nevěstě. Prvním promítaným filmem byl americký snímek Zpívající bloud od společnosti Warner Brothers.
1928 Vznik

Významná konstruktivistická stavba z let 1928–1929 je dílem architekta Ludvíka Kysely (autor například i obchodního domu Baťa a Lindt) a Jana Jarolíma pro tehdejšího knihkupce Václava a Ondřeje Stýbla. Původně na tomto pozemku stály dva nízké domy s průjezdem do dvora. Hlavní osou domu je obchodní pasáž s velkolepou prosvětlenou dvoranou. Pasáž propojuje Václavské náměstí s Františkánskou zahradou a pasáží Světozor. Zasklená pasáž navazuje na nižší přístavek s částečně zastřešenou pasáž.

Články

16. srpna 2015
Palác Alfa je dvacet let prázdný. Jak dlouho ještě?
20. října 2013
Mimořádný palác U Stýblů a jak zachránit Václavské náměstí

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Rendy Spoluautoři: pe.zeman aktualizováno: 11. července 2021

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.