OD Breda

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Obchodní dům
Stav: K záchraně
Cena: 55 000 000 Kč
Adresa mapa
náměstí Republiky 159
74601 Opava – Město
Opava
49° 56' 24.9'', 17° 53' 56.0''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: FAMILY BUSINESS a.s. (katastr)
Architekt: Bauer Leopold

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2/2019 K záchraně

Ani téměř po roce nenašla stará Breda v Opavě svého kupce. Vyklízecí práce, které v objektu začaly v minulých dnech, se ukázaly jen jako úklidové. Na sociálních sítích se okamžitě spustila diskuse, v níž nejeden přispěvatel spekuloval o tom, že Bredu se konečně podařilo prodat. Tyto domněnky ještě podtrhl fakt, že z fasády budovy zmizel plakát upozorňující na to, že je objekt k mání. Bredu má v současné době v rukou správce konkurzní podstaty Josef Cupka, který se už nějaký čas snaží o její prodej. Postup vyklízení konzultuje se zástupci památkové péče. Breda je na prodej za 55 mil.[1]
9/2018 K záchraně

Chátrající Bredu obklopilo v září lešení. Nechalo ho tam na své náklady postavit město, protože z budovy padala omítka a hrozilo, že kusy zdiva někoho vážně poraní. Kovové lešení vyšlo opavskou radnici na 265 tisíc korun, přičemž vedení slezské metropole již toho času deklarovalo, že bude chtít peníze po konkurzním správci uhradit, což se také stalo. [1]
2/2018 K záchraně

V únoru je obchodní dům nabídnut ke koupi. Správce konkurzní podstaty přednostně nabídl starou Bredu ke koupi opavské radnici.
2016 Zůstávají nevyjasněné majetkoprávní vztahy. Kulturní památka zůstává v žalostném stavu.
2013 Prázdný

Od tohoto roku obchodní dům Breda není v provozu a je uzavřen. Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Přestala jít elektřina. Ve stěnách jsou elektrické dráty z doby vzniku obchodního domu, z roku 1927, případně z roku 1965, kdy se obchodní dům rekonstruoval. Podnikatel Kamil Kolek sliboval, že dům opraví, ale zůstalo pouze u slibů. V těsné blízkosti Bredy, na místě bývalého opavského pivovaru, vzniklo nové moderní obchodní centrum Breda & Weinstein, plánuje se propojení obou OD, ale s plánu nakonec sešlo.
2004 18. prosince došlo k požáru Bredy, obchodní dům byl v tu dobu naštěstí uzavřen. Největší škody nevznikly na budově, ale na zboží, které bylo znehodnoceno ohněm a dýmem. Přitom asi měsíc před požárem vznikl spor o vlastnictví Bredy. Její majitel Kamil Kolek totiž poslal do konkurzu svou firmu Mercator Palladium, předtím Breda, s.r.o., v jejíž konkurzní podstatě byl i obchodní dům. Kolek se pak začal soudil o to, že obchodní dům byl do konkurzní podstaty zapsán neoprávněně, protože jej už před lety převedl na svou další firmu Zemská správcovská.
1994 Budova byla zprivatizována a koupil ji podnikatel Kamil Kolek. Obchodní aktivity v jejich interiérech pozvolna upadaly.
1945 Po druhé světové válce se změnil název obchodního domu na Průkopník a později na Prior.
1928 6. října proběhlo slavnostní otevření. Ve své době to byl největší obchodní dům v Československu s vyspělým technickým vybavením. Budova má pět nadzemních a dvě podzemní podlaží. Fasáda je členěna svazkovými příporami a probíhá od vykloněného firemního vlysu po lunetovou podstřešní římsu, kde se větví. V lunetách jsou proražena kruhová okna, ostatní okna jsou pravoúhlá.
1927 Vznik

Na místě původní budovy vyrostl v letech 1927 - 1928 podle projektu vídeňského architekta Leopolda Bauera zcela nový Obchodní dům. Při výtvarném řešení budovy se tento architekt nechal inspirovat americkou architekturou, především dílem H. Sullivana.
1925 Následovalo zastřešení dvora sousedních domů skleněnou střechou a prostor do Pivovarské ulice uzavřela velkolepá kovaná brána. V průčelí budovy se objevily výklady. Přesto se ukázaly v průběhu dalších let stávající prostory jako nedostačující.
1912 Firma v průběhu dalších let dobře prosperovala a rostla. Časem sloužil firemnímu provozu již celý obchodní dům, který byl postupně dále rozšiřován. První zásadní přestavba proběhla v tomto roce, kdy byla budova za plného provozu navýšena o jedno patro.
1898 V lednu založili dva židovští obchodníci Max Breda a David Weinstein společnou obchodní firmu. Pro její provoz si na počátku pronajali od opavské pivovarnické společnosti pouze přízemí tehdejší třípodlažní budovy.

Náhled galerie

Články

12. února 2019
Planý poplach. Nový majitel staré Bredy se pořád hledá - Opavský a hlučínský deník
[1]
20. února 2018
Breda v Opavě je na prodej, upozorňuje nový banner
14. dubna 2017
Podnikatel Kolek likviduje další OD
12. dubna 2017
Památkáři prohlíželi Bredu
25. března 2017
V Bredě to kdysi klokotalo životem. Dnes konkurzními pohledávkami
4. prosince 2016
Breda v Opavě: hřbitov velkých plánů
3. dubna 2013
Opavská Breda zůstala prázdná, prodejci se museli narychlo vystěhovat
4. září 2001
Soud rozhodl v kauze Breda

Knihy

Externí galerie (foto / video)

30. března 2017
Moje Opava
9. března 2015
Šumná Opava

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
FAMILY BUSINESS a.s.

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 26. července 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.