Továrna MITOP, pobočka na výrobu chlupových plstí

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Spotřební
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Brniště 107
47129 Brniště – Velký Grunov
Česká Lípa
50° 42' 2.5'', 14° 42' 43.6''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Továrnu Mitop založili v Mimoni bratři Josef a Ignaz Kirschner roku 1870, původně na výrobu technického materiálu, s největší pravděpodobností to bylo drátěné pletivo, jehož výroba pokračovala i po roce 1882, kdy fabriku kupuje Robert Bayer, který provoz rozšiřuje i na výrobu plsti. Roku 1906 vstupuje do firmy rakouská společnost Hutter & Schranz, která tuto fabriku od Roberta Bayera kupuje a v roce 1919 kupuje i provoz „Waldwerke“ (Lesní závod) na výrobu kovového pletiva, roštů a sít.

Po druhé světové válce byly obě fabriky v Mimoni a Lesní závod znárodněny a vzniká MITOP Mimoň n. p. (MITOP – Mimoňská Továrna Plsti), jako hlavní závod, ke kterému byly postupně přičleňovány pobočky v Brně (1948) – výroba klasických vlněných plstěnců, v Žatci – výroba zvukově izolačních dílů pro automobilový průmysl, konkrétně pro Škodu Favorit, v Ústí nad Orlicí – výroba klasických vlněných plstěnců. Zde ve Velkém Grunově vzniká pobočka této úspěšné továrny, zaměřující se na výrobu chlupových plstí.

Tyto pobočky však byly postupně odprodávány, a MITOP s. p. se po roce 1989 transformuje na státní MITOP a. s. Od roku 1996 začala být společnost samostatná ve výrobě polypropylenové střiže (POPs), která slouží jako základní surovina pro výrobu geotextilií, a v roce 2001 získala firma certifikát jakosti ISO 2001.

V roce 2003 byla uzavřena a prodána poslední pobočka zde ve Velkém Grunově a celá výroba se definitivně přesunula do hlavního závodu v Mimoni a „Lesního závodu“ mezi Mimoní a dnešní Ploužnicí. Od té doby zdejší areál chátrá. 

Časová osa

7/2017 Prázdný

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

24. ledna 2016
Petr Hron

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 3. října 2017

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.