Rozsáhlý kompaktní arch. ucelený soliter, vyplňující trojúhelný klín vnitřního prostoru Senovážného nám. Objekt na nepravidelně protáhlém pětiúhelném půdorysu uzavírá dva dvory a západním úzkým cípem s otevřeným klenutým průchodem přiléhá k Jindřišské věži. Složitá soustava střešních rovin dominuje nad nárožními arkýři helmami barokních tvarů a osmibokou věží ve zlomu jižního průčelí (za terasou nad ustupujícími horními patry). Pětipodlažní exteriér opakující po obvodu celého přízemí slepé stlačené arkády. Před západní část jižního průčelí předsazen průběžný balkon s balustrádou, pokračuje vpravo terasou, podpíranou polosloupy se stylizovanými korintskými hlavicemi. V interieru je pozoruhodná zasedací síň v křídle k věži s původní úpravou v barokně historizujícího stylu (štukový kazetový strop, deštění s korintizujícími pilastry, serpentinový krb s mosaznou mříží, bronzové nástěnné lampy), obdobné i místnosti ředitelství, vestibuly a schodiště. [5]
5/2022
Používaný
Přes sto let starý Cukrovarnický palác v centru Prahy patří mezi kulturní památky, které několik let zůstávaly prázdné. Kvůli finanční krizi do něj bývalý majitel neinvestoval a nakonec ho prodal společnosti, která v něm letos otevřela první hotel americké sítě Hyatt v Česku, nazvaný Andaz Prague. Nejdražší ubytování vypadá jako moderní byt, má 120 metrů čtverečních. V polovině května v něm přespávali hudebníci z kapely Rammstein, kteří v Praze odehráli dva koncerty. Každý z větších apartmánů má zimní zahradu na půdorysu kulaté věžičky s původními vysouvacími okny.
[6]
11/2019
Stavební úpravy
Luxusní hotel bude provozovat americká společnosti Hyatt. Dohodla se tak s rakouskou developerskou skupinou UBM, která památku koupila loni v srpnu. Hotel pod značkou Andaz se 175 pokoji by se měl otevřít v roce 2022. Podle informací společnosti UBM zůstanou na budově zachovaná původní okna, dveře, plastické výzdoby a krby. Interiéry vytvoří tým designérů ze studia Brime Robbins z Madridu. V budově budou tři bary či restaurace, konferenční místnost, posilovna a lázně. Podle UBM začala rekonstrukce objektu v září.
[4]
7/2019
Stavební úpravy
Rekonstrukce zahájena. Dokončení stavby je plánováno na Q4/2021. Počet pokojů v hotelu bude 175. Hrubá podlahová plocha 16.395 m².
[3]
8/2018
Prázdný
Cukrovarnický palác koupila rakouska developerská skupina UBM. Palác plánuje přestavět na pětihvězdičkový hotel se 175 pokoji, který se má stát součástí některého z velkých řetězců. O provozovateli ale zatím společnost UBM stále jedná. Projekt na přestavbu budovy na hotel má platné stavební povolení.
[2] Společnost UBM není v ČR nováčkem, stojí například za projektem Darex na Václavském náměstí, za projektem Neugraf v Grafické ulici (na místě bývalé tiskárny) nebo za projektem Anděl City (na území původního areálu továrny Tatra. Zahrnuje kancelářské budovy, kino a hotely)
2017
Prázdný
Palác znovu změnil majitele. Nyní jej koupila společnost PPH Nové Město ze skupiny Julius Meinl. Rakouská rodinná firma Julius Meinl už loni oznámila nákup nedalekého Grand hotelu Evropa na Václavském náměstí.
[1]
2014
Prázdný
Přišla finanční krize, projekt J&T byl zrušen a od tohoto roku vlastní budovu ruská společnost UralNěftěGazStroj, která se v Rusku zabývá hlavně výstavbou infrastruktury pro těžaře ropy a plynu. Firma založená v roce 2002 má cca 1500 zaměstnanců. Firma chce pokračovat v projektu hotelu na tomto místě. Rusové nyní analyzují původní projekt a řeší, nakolik se ho budou držet. Budova je vyklizená a lehce do ni zatéká. Hodnota budovy je cca 1.7miliardy.
2008
Firma to myslela vážně, měla zažádáno o miliardový úvěr a v tomto roce také slavnostně představila projekt hotelu, investici vyčíslila na 61 milionů eur (zhruba 1,7 miliardy korun v roce 2014). Čtyřhvězdičkový byznys hotel, provozovaný španělskou sítí NH Hotel Group se měl otevřít v roce 2013. Tuzemský ateliér CAMA už připravoval podobu interiérů za celkem 800 milionů korun. Hotel měl zahrnovat 233 pokojů. Rozlehlá centrální lobby měla vzniknout zastřešením dvora.
2006
Prázdný
Majitelem paláce se stala společnosti J&T, která koupila budovu od ČSOB za účelem výstavby luxusního hotelu.
2000
Prázdný
Po krachu IPB palác získala ČSOB. Právě v této budově se v roce 2000 uskutečnila legendární policejní akce, při níž zakuklené komando se samopaly doprovodilo do sídla IPB nuceného správce.
1993
Od 19. 7. 1993 je palác památkově chráněný.
1989
Používaný
Objekt po revoluci patřil IPB.
1950
Stavební úpravy
V letech 1950 - 1951 - úprava (interiér), architekt: Machoň Ladislav.
[5]
1945
Po druhé světové válce byl palác dvakrát upravován, nejprve Ladislavem Machoněm pro ministerstvo výživy a poté v letech 1991–92 Jiřím Kantůrkem pro IPB.
1913
Vznik
Stavba monumentálního paláce byla realizované v letech 1913 – 16, souhlas k užívání byl vydán 8. 9. 1916. Stavbu provedl stavitel Matěj Blecha. Autor bohaté plastické výzdoby kubisticko-klasicistního stylu zůstává nezjištěn.
1912
Vnitřní prostor Senovážného náměstí zaujímaly až do přelomu 19 a 20. století domy čp. 845, 976 a 979 – převážně klasicistní, s vnitřními dvory. Regulaci celé partie se zabývala studie Jana Kouly z roku 1905, zhruba v jejich intencích vypracoval Josef Zasche pro Asekurační spolek průmyslu cukrovarnického roku 23.3.1912 projekt novostavby. Na projektu této budovy Josef Zasche spolupracoval s německým architektem Theodorem Fischerem. Josef Zasche byl hlavním projektantem půdorysných řešení.