Tvrz Řenče

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Tvrz
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa

33401 Řenče
Plzeň-jih
49° 34' 47.2'', 13° 24' 40.3''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Mašek Karel (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

První zpráva o tvrzi vznikla před rokem 1520, kdy Petr Suda prodal Řenče, dvůr a ves, vsi Plevňov, Osek, Kníje (Knihy), část Libákovic, Lhotku a pustou ves Háje hejtmanu Plzeňského kraje Janu Markvartovi z Hrádku. V té době byla asi stará tvrz přestavěna v renesančním slohu.

Tvrz byla obklopena příkopem a na severní straně chráněna rybníkem napájeným z blízkého potoka. Náznaky příkopu již nejsou postřehnutelné, neboť při terénních úpravách byly odstraněny. Tvrz měla na východní straně vežovité stavení, v němž byl vjezd přístupný po padacím mostě. Malé nádvoří je na jižní a západní straně uzavřeno dvěma křídly palácovitého stavení. Severní stranu, jež přiléhala k rybníku, chránila vysoká hradba. V přízemí byly klenuté místnosti, v prvním poschodí povalové stropy a každá stěna byla prolomena třemi velkými okny, dnes zazděnými. Byla to celkem prostá stavba, bez jakékoliv architektonické výzdoby. Sklepení sloužilo též jako manželské vězení pro nevěrné. Roku 1794 koupil panství Hugo Damián ze Schönbornu. Řenečský statek koupil pro správce a panskou čeleď, nechal vystavět ve dvoře "zámek" a z tvrze udělal sýpku na obilí. (zdroj: hrady.cz)

Objekt byl roku 1989 opuštěn a nyní je ve vlastnictví soukromé osoby. Tvrz se nyní konečně dočkala záchrany a brzy začnou opravy financované z dotačního fondu Evropské unie.

Časová osa

1/1520 Vznik
7/2017 Prázdný

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

7. března 2016
Zkázy času
7. září 2010
takatiky.rajce.idnes.cz

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
Mašek Karel

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: pe.zeman aktualizováno: 23. listopadu 2017

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.