Restaurace Lebedárna

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Restaurace
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Radostná pod Kozákovem 23
51263 Radostná pod Kozákovem – Kozákov
50° 35' 32.1'', 15° 15' 10.2''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Heřman Roman Ing. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Architektonický / technický popis

Založena roku 1932 na místě bývalého mlýna čp. 23. Objekt nechal vystavět Antonín Lebeda, povoláním krejčí a vlastník několika domů v Turnově. Restaurace měla lícní zdi skládané z nepravidelných pískovcových kamenů, pouze překlady nad okny byly betonové. Stropy byly dřevěné stejně jako nosné "T", v zadní části byl asi částečně zachován i kus původního mlýna. Levá část budovy - "stříška T" , byla o jedno patro vyšší nežli "nožička". Střecha na této části byla dřevěná, krytá lepenkou. Nižší část měla šikmou betonovou střechu na dřevěné nosné konstrukci.

Brzy se stala vyhledávanou výletní restaurací poskytující jedinečný výhled na Hruboskalsko a hrad Trosky. K plnému komfortu měli návštěvníci k dispozici také dvojici bazénů, menší byl určen pro děti. V obou byly uprostřed vodotrysky a voda do nich přitékala z nedalekého pramene Radostná.

V roce 1956 byl pan Lebeda přinucen živnost ukončit a přesto, že zde byl později záměr vybudovat rekreační středisko, z plánu nakonec sešlo a z Lebedárny se postupem času stala ruina. Z dříve na pohled honosné stavby zbylo dnes pouze torzo, přilehlé bazény jsou roztrhané mrazem i nestabilním podložím. Celý areál si příroda nekompromisně bere zpět. 

Časová osa

7/2017 Prázdný

Článek

Knihy

Externí galerie (foto / video)

16. března 2016
Pavel Drahoňovský
2. ledna 2014
Kozákov - Český ráj - Radostná studánka, Lebedárna, Janusova štola

Odkazy

Facebook

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
Heřman Roman Ing.
Tibetská 807/7, Vokovice, 16000 Praha 6

Panorama

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 3. října 2017

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.