Měšťanský dům U Kundraticů (Švábovský dům). Dům vznikl pozdějším spojením dvou původně renesančních objektů. Jeho současná raně barokní fasáda pochází z 2. poloviny 17. století. Pod objektem dochovány gotické sklepy. Hlavní dvoupatrová budova, krytá podélnou sedlovou střechou s bočními valbami, se k ulici otevírá raně barokním průčelím se sedmi pravidelnými oblouky loubí, nad nimiž hledí v každém patře 16 oken. Půlkruhové oblouky loubí doprovázejí z obou stran úzké obdélné otvory. Dvoupatrové západní dvorní křídlo, kratšímu východnímu dvornímu křídlu byla v přízemí předsazena arkáda, před ní probíhá pavlač s prutovým zábradlím. Původně samostatný zadní domek v renesančním zdivu tvoří obdélné dvoupatrové křídlo podél hranice s čp. 113 a k němu kolmo připojené kratší křídlo o patro nižší. Mezi obě křídla byla vložena polygonální schodišťová věž s jehlancovou stříškou. K věži přiléhá od jihu dvoupodlažní arkýř podložený dvojicemi v obrysu zaoblených krakorců. Dvorní průčelí nižšího křídla zdobí nad přízemními přístavky malba slunečních hodin s letopočtem 1689.
[3]
4/2021
Prázdný
Dům je stále prázdný a zchátralý.
4/2018
Prázdný
Objekt je stále prázdný a chátrá. V dubnu je na dvoře aktivita a pohybují se zde bagry.
2017
Prázdný
Matematici a řečtináři by měli radost. Na schránce zchátralého domu na Pohořelci poblíž Pražského hradu totiž najdete téměř celou řeckou abecedu. Od firmy Marissa Alfa až po Marissa Ypsilon. Proč sídlí v liduprázdné budově takové množství firem? Důvody mohou být dva. Do středu Prahy se často stěhují firmy obávající se daňových kontrol. Kvůli vysokému počtu zaregistrovaných podniků se Praha 1 pohybuje na spodních příčkách žebříčku možnosti opakované finanční kontroly – návštěva berních úředníků tu hrozí zhruba jednou za sto let. Zákon fiktivní sídlo společnosti povoluje.
[1]
2016
Prázdný
Objekt je prázdný a chátrá, přitom by v něm měl být čilý ruch, sídlo v něm totiž má 83 firem personálně spjatých s realitní skupinou CPI, kterou vlastní realitní magnát a miliardář Radovan Vítek. Samotný objekt patří společnosti U svatého Michala, která je také dceřinou společností Radovana Vítka. Ten patří k nejbohatším lidem ve střední a východní Evropě. Jeho skupina CPI patří k největším realitním investorům v Česku. Vlastní zhruba 12.700 nájemních bytů, a je tak po společnosti RPG Byty druhým největším poskytovatelem nájemního bydlení v zemi.
[1]
2013
Prázdný
V září dlouhodobě prázdný objekt obsadila skupina squatterů podporovaná desítkami demonstrantů. Aktivisté v budově uspořádali výstavu a koncert, v neděli však policejní zásahová jednotka dům vyklidila a zadržela 27 lidí. Squattery podpořil i Klub za starou Prahu.
[2]
5/1958
Používaný
Památkově chráněno od 3.5.1958. Zápis do státního seznamu kulturních památek ze dne: 22. 12. 1964.
1741
Kinský dům prodal po francouzsko-bavorském vpádu v roce 1741. Dům byl posléze postupně klasicistně a novodobě upravován jako dům činžovní.
1675
Vznik
Oba domy v roce 1675 a 1692 postupně koupil Norbert Oktavián Kinský, objekty zcelil a přistavěl novou zeď na novým podloubím,
1382
Dům vznikl spojením dvou hospodářských usedlostí na parcelách, které zde dal r. 1382 vyměřit strahovský opat Kondrád, domy několikrát renesančně přestavěny, dvorní objekt sloužil jako maštal. Východní dům patřil Michaelovi Schwabovi, cisařskému harcíři - po němž převzal jméno,