Usedlost Zlatnice

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zemědělská usedlost
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Zlatnice 56
16000 Praha – Dejvice
Hlavní město Praha
50° 6' 19.6'', 14° 22' 1.9''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

1690 - původně viniční usedlost, doložená už před tímto rokem

1704- přestavba obytné části

20.stol. - počátkem století usedlost změněna na výletní hospodu Šipkapas, místo srazů německých studentů. Tehdejší majitel Mořic Bilde pocházel kousek od německých hranic. Když usedlost zakoupil, hostil v ní své německé přátele. Aby je správně pohostil, chodil pro pivo do obchodu na Hanspaulku, to ho ale po čase přestalo bavit, tak si v usedlosti založil malý výčep, jenže lokál se stal tak oblíbený, že se z toho stala regulerní výletní restaurace. Říká se, že když se s Maxem Brodem rozešla jeho životní láska Felice Bauerová, tak právě sem mířil se svým přítelem Franzem Kafkou. V novinách vycházely články, že se jedná o německý ostrov v Praze, kde není dodržován noční klid ani po 22hodině. Majitelé byli dokonce několikrát nařčeni, jestli v naší zemi platí daně.

Samotný majitel byl skutečně rázovitý, přezdívalo se mu Osman Paša, jeho manželce Sulejka a kuchařce Zorajda. Přezdívku Osman Paša si vysloužil za to, že často nosil červený fez. K tomu přišel, když v jeho hospodě popíjeli němečtí studenti, kteří neměli na útratu a tak nabídli do zástavy právě tento červený klobouček, s tím, že přijdou zaplatit další den. Dnes už se neví, jestli skutečně přišli zaplatit nebo ne, ale jisté je, že klobouček se stal poznávacím znamením majitele. Název Šipkapas je odvozen podle bulharského průsmyku, který někomu připomínaly zdejší terénní nerovnosti. 

1910 - Majitel se udusil kuřecí kostí. Tím skončila zlatá éra hostince. Jeho dědicové objekt ve dvacátých letech prodávají, poté ještě hostinec dožívá z vybudované reputace, ale už to není ono. Definitivní ránu mu zasadí nástup války a poválečné znárodnění.

Roku 2007 už v rozvalinách. Okolo je přírodní památka Zlatnice.

Časová osa

7/2017 Prázdný

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

27. března 2016
Radomír Kočí

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Rendy aktualizováno: 4. listopadu 2017

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.