Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.
8/2017
Používaný
Dům je po kompletní rekonstrukci, nově se v něm nachází hotel U Tří bílých lilií a bytové jednotky.
Rekonstrukce podle projektu kanceláře Consilium ai.
[1]
2015
Stavební úpravy
V dražbě jej získává současný majitel, který se ihned pouští do kompletní rekonstrukce.
2013
Prázdný
Ještě v roce 2013 je v domě dokonce instalované 120V elektrické napětí - z domu se stává regulérní dům hrůzy. Nedlouho poté jej opouštějí poslední obyvatelé, ale záchrana naštěstí přichází rychle.
1989
Po revoluci dům získává jediný vlastník, ten v domě obyvatele nechává žít i nadále, ale do oprav domu nedává ani korunu. Dům několikrát mění majitele, ale situace se stále nelepší.
1948
Ve 20. století za období komunismu dům pomalu ale jistě chřadne. Žije v něm až 25 lidí a provádí se pouze základní údržba.
1853
Růžena Skopková, rozená Baümelová, prodala dům Janu Karlu Krudovidovi.
1845
Dům již vlastnila nová majitelka, Rosalie Baümelová. Ta se v tomto roce pustila do náročné rekonstrukce a přestavby domu. Dispozice domu byla uzavřena přístavbou dolního nároží hlavního křídla. Přízemí bylo zaklenuto, včetně nově zřízené vstupní chodby, a připojeno současné schodiště do patra. Dále byl sjednocen rozvrh okenních os a upravena uliční fasáda. Tyčové zábradlí s ornamentálním zdobením pochází patrně až z konce 19. století.
1838
Tato majitelka se o dům zřejmě dobře nestarala, protože už v tomto roce je dům uváděn ve špatném stavu, odpadové roury se musí vyměnít, také pavlače, dřevěné schody na dvoře a střecha pavlače.
1833
Až do tohoto roku zůstal dům v užívání rodině Haasových, kdy jej Josef Haas prodal Terezii Langeherové.
1825
Stavební úpravy
Rodina Haasových provádí na domě další stavební úpravy. Ve stavebních spisech v Archivu města Prahy jest zachováno pouze oznámení, aby majitel Jan Ant. Haas očekával ve svém domě 25.5. 1825 stavební komisi. Podrobnější informace o stavebních úpravách nejsou dochovány.
1784
Až do tohoto roku zůstal dům v užívání rodině Stubnerových, kdy jej P. Johannes Stubner odkázal jako dík za ošetřování Ant. Haasovi. Rodina Haasových na přelomu 18. a 19. století provedla zásadní přestavbu domu, kdy získalo dnešní podobu křídlo při Břetislavově ulici zakreslené na Juttnarově plánu z let 1811 - 15.
1769
Nárys Prahy od J. D. Hubera zakresluje v těchto místech patrový dům se sedlovou, s ulicí souběžnou střechou. Jeho boční strana navazující dnes na čp. 517 je však volná, čtyřosá, se vchodem na pravé straně.
1723
Stavební úpravy
Dům je v dobových pramenech uváděn jako patrový, o tři roky později je zmiňováno i 2.patro.
1689
Po smrti Martina Kratochvíla, postoupila vdova Eva Kratochvílová dům svému zeti Tomáši Štubnerovi, tesaři, s dluhy na domě váznoucími, jako věno své dcery.
1656
Od pana Wendlingera dům koupil tesař Martin Kratochvíl.
1655
Majitelem domu byl jistý Michal Grass, který jej prodal J. J. Wendlingerovi, cís. radovi, advokátu, kterému patřil dům vedlejší - došlo tak ke spojení západního a prostředního křídla. Poprvé se také objevil název domu - U tří bílých lilií.
1654
Vznik
První písemný záznam o domě. Inspektoři Vlašského špitálu žádají, aby jim byl dům připsán do vlastnictví se zřetelem k jejich pohledávce 300 zl. z roku 1641. Téhož roku chce dům také koupit Michal Trošt, kovář.
1562
Na vyobrazení Prahy z tohoto roku (Praga Bohemiae Metropolis), dům čp. 310 ještě neexistoval.