Palác Hrobčických - raně barokní anonymní stavba známá také jako dům U tobolky, dům U Tašek.[3]
12/2017
Prázdný
Švýcarský Spolkový soud zamítl odvolání proti trestu pro Antonína Koláčka.
[1]
2016
Prázdný
V roce 2016 je ve Švýcarsku Antonín Koláček odsouzen k trestu 4,5 roku a tak je další budoucnost domů nejistá. Dokud se nevyřeší jeho soudní spory, je na domech tzv. plomba.
2015
Prázdný
Domy patří společnosti Maitrea. V domech se plánuje výstavba buddhistických slunečních lázní dle zadání bývalého uhlobarona Antonína Koláčka z Mostecké uhelné společnosti. Slovo "Maitrea" samotné v sobě nese význam laskavý a milující a naším mottem je "Inspirace srdcem". Vyjádření ohledně domů v roce 2015 „Cílem je vrátit domům jejich historickou hodnotu a podobu, zachovat co možná nejvíc historicky cenných prvků a využívat primárně přírodní materiály,“ Rekonstrukce domů a zařízení lázní má stát firmu Maitrea dohromady zhruba 750 milionů korun. Hotovo má být v roce 2019.
2007
Prázdný
V roce 2007 byl vydán trestní příkaz proti jednateli tehdejšího vlastníka za poškození nemovitých kulturních památek. Následně oba objekty zůstávaly bez údržby, část vybavení se již v objektech nenachází. Intaktně dochované archeologické terény byly zásadně poničeny nepovolenými výkopy, jak ve dvoře čp. 401, tak v dalších dříve nepodsklepených prostorách objektů čp. 401 a čp. 402. Od podzimu 2014 je na NPÚ ÚOP HMP konzultován záměr adaptace objektu spolu s čp. 402 a čp. 403 na Sluneční lázně.
[3]
2005
Prázdný
Když se pracovníci Národního památkového ústavu přišli podívat v roce 2005 na stav objektů a prováděné práce, byli skutečnými zásahy do památek naprosto šokováni. Ve většině prostor byly bohužel zbourány vnitřní dělicí zdi, historické omítky byly otlučeny, staré dřevěné stropy strženy, bez archeologického průzkumu zanikly renesanční a gotické sklepy, byly poškozeny skvěle zachované barokní interiéry. Majitelům byla vyměřena pokuta 900 tis. korun, kterou zaplatili.
2005
Prázdný
Pro poškození památkové hodnoty bylo v roce 2005 podáno trestní oznámení. Majitelem byla podána studie na přestavbu objektů na hotel, která byla shledána jako vyloučená, nadále pokračovaly práce dříve zastavené Státním stavebním dohledem, následně bylo m.č. Praha 1 rozhodnuto o nařízení zabezpečovacích statických prací.
[3]
2004
Prázdný
V tomto roce byly zastaveny nepovolené práce pro poškození památkové hodnoty.
[3] V roce 2004 byly na popud italských majitelů (Cesare Belliti) z T.V.B. spol. s r.o. a CVTB spol. s r.o. na obou palácích provedeny rozsáhlé nepovolené bourací práce a provedena půdní vestavba, taktéž nepovolená. Plánem majitelů bylo zřídit zde hotel, stavební povolení bylo na drobné úpravy.
2003
V roce 2003 byly v objektech čp. 401 a čp. 402 zahájeny nepovolené práce.
[3]
1680
Používaný
Současná raně barokní podoba pochází z doby po roce 1680.
[6]
1526
Používaný
Od roku 1526 patřil palác Hrobčických šlechtickému rodu stejného jména a je podle nich v současnosti pojmenován. Hrobčičtí pocházeli ze starého rytířského rodu z Hrobčic na Teplicku, bývají také spojováni s Manětínským zámkem. V průběhu 16. století začaly oba paláce patřit šlechtickým majitelům a v době pozdního baroka prošly zásadní přestavbou, i když jejich podoba byla dána už v raném baroku.
1201
Vznik
Wimmerův palác a funkčně propojený palác Hrobčických (čp. 401, taktéž dům U Tobolky) byly postaveny krátce po založení Havelského města ve 13. století.