Kladné příklady

Zobrazit filtr
Vyhledávání
Pokročilé vyhledávání
1 2 3 4 5 6 7
Počet objektů v databázi: 202

Zámek Trpísty

Prospert ze Sinzendorfu nechal v roce 1729 strhnout starou renesanční tvrz, a na jejím místě podle projektu architekta Jakuba Augustona vybudoval vrcholně barokní zámek. Po 2 sv. válce v zámku sídlil dětský domov. Budova ale nebyla udržovaná, došlo k zatopení sklepů, začaly se objevovat trhliny ve stropech. Kvůli zanedbané údržbě byl zámek po roce 1990 opuštěn. Roku 2003 byla zahájena rekonstrukce zámku. V roce 2013 jej společnost Panství Trpísty poprvé zpřístupnila veřejnosti. Majitelé zámek dále průběžně rekonstruují a vždy u příležitosti Svatomarkétské pouti je na jeden den otevřen…

Vila Hrdlička

Rodina Altschulů postavila v České Lípě kolem roku 1898 secesní letohrádek a dala mu název Villa Altschul. V roce 1940 objekt zkonfiskovali nacisté jako židovský majetek. V roce 1952 ji zabrali komunisté. Až do roku 1989 vila sloužila jako Dům pionýrů a spořitelna. Po roce 1989 postupně chátrala. Vilu objevil v nabídce nemovitostí Ing. Martin Hrdlička. Chátrající vila byla ve stavu před totálním rozvratem. K rekonstrukci se přistupovalo velmi ohleduplně a vše od základů prošlo důkladnou renovací. Proměna získala ocenění Podnikatelský počin roku 2011 města Česká Lípa. 

Kavárna Union

Kavárna Union, jejíž projekt byl již v roce 1906 oceněn zlatou medailí na prvním libereckém veletrhu, byla otevřena veřejnosti v roce 1907. V druhé polovině 20. století v tomto domě provozoval podnik Restaurace (RaJ) vinárnu "Union". Ten však o objekt řádně nepečoval a na konci 80. let byla budova prakticky v havarijním stavu. Při privatizaci v roce 1991 budovu koupila firma, která ale nechala objekt dále chátrat. Budovu v roce 1997 odkoupilo město a následně se postaralo o její rekonstrukci. V roce 2017 zde nová nájemkyně podniku nechala zařídit interiér mobiliářem, připomínajícím někdejší…

Výtopna Kořenov

Svému účelu sloužila do roku 1987, kdy se pod tíhou sněhu zřítila střecha. Nevyužívaný objekt od té doby chátral. Celková obnova výtopny proběhla mezi srpnem 2015 a červencem 2016 podle návrhu Ivana Lejčara, který vycházel z původních plánů a výkresů. Obnova proběhla s respektem k historické hodnotě a původnímu účelu stavby, byť za použití konstrukčních metod soudobého stavitelství, a z pohledu památkové péče jde jednoznačně o pozitivní krok, který zanikající objekt fakticky zachránil.

Zámek Struhaře

Zdejší tvrz byla nejspíše během 17. století přestavěna na zámek, který nechal po roce 1730 hrabě Maxmilián Václav Lažanský z Lažan upravit v barokním slohu. Po roce 1945 se dvůr dostal do majetku státního statku. Zámek byl přestavěn na byty, kanceláře a skladiště. Od roku 1980 zámek nebyl udržován a postupně zchátral natolik, že se zhroutily krovy, propadly stropy a došlo k poškození zdiva. Od roku 2012 rodina Čechurova opravuje usedlost do původního stavu. Největší atrakcí zámečku bude jezírko. Hlavní budova se promění na malý penzión, v dalších pak vyroste restaurace s terasou. Původní…

Zámek Šluknov

Zámek fungoval až do roku 1986, kdy v něm z neznámých příčin vypukl požár, který zcela zničil krov včetně krytiny střechy, dále celé třetí patro a značnou část druhého patra. Generální oprava byla ukončena v roce 1990 z důvodu nedostatku finančních prostředků, zámek poté chátral. Až od roku 2005 se značně poničený zámek začal kompletně opravovat. Práce byly dokončeny v roce 2008, zámek s přilehlým parkem slouží veřejnosti.

Zámek Kvasiny

Zámek v roce 1927 koupil František Karel Janeček, vynálezce, podnikatel a také syn Františka Janečka, zakladatele zn. Jawa. Po 2 sv. válce přišlo období temna. V roce 1948 byl zámek znárodněn, vznikla v něm ubytovna zaměstnanců kvasinské automobilky, pak tu sídlil Ústav sociální péče pro mládež. Zničený zámek, s propadlými střechami, zničenými okny, zplesnivělými zdmi.. nejlépe dopadla kaple, která sloužila jako sklad pomočených matrací a nočníků, se po roce 1992 v restituci vrátil dědicům, kteří se pustili do záchrany, vznikla zde galerie, konají se zde koncerty, svatby atd.

Kostel sv. Václava

Pseudorománský kostel byl vystavěn v letech 1851–1857. Po odsunu Němců od 50. let 20. století začal chátrat, byl uzavřen a začala jeho rychlá devastace. Inventář byl vykraden nebo zničen. Varhany byly shozeny z kůru do lodě kostela. V roce 1981 jej od svíčky zapálili dva nepozorní chlapci. Po sametové revoluci chtělo vedení města kostel prodat jako sklad nebo zbourat. V roce 1997 byla založena nadace Kostel sv. Václava, jejímž cílem je kostel zachránit. V dalších letech byly postaveny nové krovy i střecha, obnovena věž. V kostele se od zahájení rekonstrukce opět konají svatby, je využíván…

Továrna Mastných

Vincenc Mastný v letech 1854 až 1856 vybudoval první tovární areál v Lomnici nad Popelkou. V roce 1948 byl areál továrny znárodněn. Šťastným rokem pro továrnu byl rok 2013, kdy areál koupil Pavel Doležal z Velkých Popovic, který mu spolu s dalšími nadšenci postupně vrací život. Prostory se postupně mění na ateliéry, konají se tam kulturní, svatby, společenské i vzdělávací akce. 

Tvrz Pernolec

Tvrz ze 14. století, byla někdy v osmnáctém století přestavěna na barokní sýpku. Obilí se v sýpce skladovalo až do druhé poloviny dvacátého století. Poté byla sýpka opuštěna a začala chátrat. Tvrz odkoupili od původní majitelky v roce 2004 manželé Turnerovi, kteří se rozhodl pro rekonstrukci památkově chráněné budovy včetně citlivého obnovení interiérů a zprovoznění vodního příkopu. Díky tomu se povedlo zachránit výraznou architektonickou dominantu, která dává tvář celému Pernolci.

Mederův dům v Žatci

První písemná zmínka o domu je už z roku 1564. Dům je ale prokazatelně mnohem starší. Už v roce 1959 byl objekt značně zchátralý. Přestože už tehdy tuto záležitost diskutovala příslušná památková komise, pro reálnou záchranu domu se neudělalo nic. Krovy a střecha se na začátku 80. let zřítily. Spolek Mederova domu vznikl v září 2016, aby dům zachránil a zpřístupnil veřejnosti. V roce 2019 začala stavební část záchrany domu, realizováno z prostředků IROP, se spoluúčastí spolku. V roce 2020 dům doslova povstal z popela. 

Kaprálův Mlýn

Mlýn existoval již na počátku 18. století. V roce 1939 koupila mlýn rodina Kaprálova, Aleš Kaprál byl ředitelem továrny Biochema v Modřicích. Ti mlýn od základu rekonstruovali. V roce 1949 byl mlýn vyvlastněn a sloužil jako středisko pro rekreaci podniků. V roce 1984 byl kvůli havarijnímu stavu uzavřen, vyrabován a ponechán svému osudu. V katastrofálním stavu byl po revoluci vrácen Kaprálovým. Ti ho pronajali na dobu 99 let Junáku. Na jaře roku 2007 rodina Kaprálova mlýn skautům darovala. V letech 2011-12 proběhla zcela zásadní rekonstrukce mlýna.

Kittelův dům (Burk)

Velký roubený dům z poloviny 18. století. Po roce 1945 se dům stal majetkem státu, s nímž s obvyklou péčí hospodařila Domovní správa v Železném Brodě. Již před rokem 1990 byl neobyvatelný, poté jeho zkázu dokonalo několik majetkových spekulantů. Od počátku 21. století je majetkem obce Pěnčín, která jej roku 2004 koupila a ihned zahájila náročnou rekonstrukci. V Krásné na Jablonecku v roce 2019 skončila po 15 letech rekonstrukce. Obnova stála kolem 50 milionů korun a přispěly na ni i evropské fondy. Je v něm například muzeum věnované legendárnímu doktorovi Eleazaru Kittelovi, známému jako…

Zámek Dolní Lukavice

Rozsáhlému zámeckému areálu vévodí hodnotný barokní zámek dle návrhu J. Augustona doplněný uměleckou výzdobou malíře F. J. Luxe a sochaře L. Widmana. Významná kulturní a historická památka, působiště hudebního skladatele Josefa Haydna. Zámek vznikl ve dvou stavebních etapách, dle projektu J. Augustona, který řídil 1. stavbu i přestavbu. V první etapě od r. 1708 vzniklo nepochybně hlavní křídlo, ve druhé byla připojena obě křídla boční a přestavěn střední rizalit hlavního křídla, v r. 1727. Park - původně barokní zahrada, nyní krajinářský park z 19.století. [4. Zámek stojí na místě tvrze z 15.…

Zámek Skřivaň

Renesanční zámek z roku 1596 po znárodnění značně zchátral. Dříve chátrající zámek prochází od roku 2008 postupnou kompletní rekonstrukcí. Na zámku je po rekonstrukci možnost ubytování. Součástí je příjemná restaurace s pivem Bakalář z Tradičního pivovaru Rakovník. Jsou zde k dispozici i různorodé volnočasové aktivity. Pro akčnější návštěvníky je zde připravena krytá střelnice, offroad a letadlo. A pro návštěvníky, kteří preferují raději klid a přírodu, nabízí agroturistiku a možnost pořádání výletů na koních nádhernou přírodou. 

Zámek Kopaniny

Po roce 1945 byl zdejší velkostatek zestátněn, poplužní dvůr se zámkem se stal součástí majetku místního státního statku, opuštěn byl po polovině 20. století a postupně demolován. Od roku 2010 je zřícenina zámku chráněna jako kulturní památka ČR. V roce 2013 byla zahájena rekonstrukce dosud zachovalé části. Polovina zámečku se v roce 2019 už pyšní novým zastřešením, druhá část na pomoc lidských rukou stále čeká. Při rekonstrukci členům rodiny majitelů pomáhají například lidé z hradní dílny Bedřicha Loose z Hartenbergu.

Pivovar Kamenice nad Lipou

Před rokem 1636 byl při zámku založen panský pivovar. V roce 1945 byla na pivovar uvalena národní správa. V květnu 1947 výnosem ministerstva výživy byla výroba piva zastavena. Po Sametové revoluci zůstává pivovar ve vlastnictví Jednoty, která jej pronajímá po částech soukromým subjektům. Objekt ale s minimální údržbou chátrá. V květnu 2016 zakoupila objekt společnost Pivovar Kamenice s. r. o.  a v říjnu začíná rekonstrukce. PIvovar koupil podnikatel a starosta Milan Houška. Investice do celého projektu ve výši 120 milionů je bez dotace. Logo pivovaru navazuje na to, jež se používalo už za…

Montážní budova továrny Walter

Budova postavená na obdélném půdorysu ve funkcionalistickém slohu je podsklepená šestipodlažní stavba s nejvyšším ustupujícím patrem a plochou střechu. Její železobetonový skelet má obdélná pole na rastru 4x4. Tvoří jej osmiboké sloupy s hřibovitými hlavicemi a ploché stropy. Okna jsou zároveň výplněmi nosné konstrukce a spolu s okenními rámy se dochovaly v původní podobě - jsou kovové s rastrem skleněných tabulek.[1] Stejně jako šachta nákladního výtahu v severozápadní části vystupuje trojramenné schodiště v severovýchodní části nad rovinu střechy ve tvaru kubusu. Je pilířové, se schodnicemi…

Löschnerův pavilon - Mattoni muzeum, Kyselka

Přední objekt byl řešen jako dům švýcarského či alpského stylu s roubenou konstrukcí a vyřezávanými dřevěnými detaily. V patře byl byt pro správce a v zadní části se nacházela plnírna lahví ze zdroje bývalého Löschnerova pramene. [4]

Zámek Libá

Raně gotický hrad Liebenstein byl založen jako sídlo chebského ministeriálního rodu pánu z Liebesteina v době kolem poloviny 13. století na vyvýšené ostrožně v jihovýchodní části vsi Libá (Liebenstein). Během let byl hrad několikrát přestavován a zdokonalován. Na počátku 18. století byl středověký hrad za Zedwitzů přestavěn na pohodlný reprezentativní barokní zámek. Během druhé poloviny 20. století však nevyužívaný zámecký areál postupně zchátral a proměnil se ve zříceniny. Od roku 1991 je objekt v soukromých rukou a probíhá jeho celkové rekonstrukce. [3]

Vila doktora Grosse v Ostrově (Schlackenwerth)

Jednopatrový objekt se zvýšeným přízemím a strmou valbovou střechou má uliční průčelí zvýrazněno středním převýšeným rizalitem a vstupním portikem s kanelovanými pilíři. V parapetech oken je jinak hladká fasáda členěna střídmým ornamentálním dekorem. Na pilířcích vstupního schodiště, na balkonku nad portikem i na atice rizalitu byly umístěny barokizující dekorativní vázy. Ve stylové jednotě architektury a užitého umění jsou realizovány i vstupní dveře s dekorativní mříží, okna a další prvky uměleckého řemesla interiéru. Německý vliv se tu projevil zejména v těžkých hmotách a tvrdých liniích.…

Pohřební kaple sv. Anny, Ostrov

Raně barokní areál piaristického kláštera, skládající se z klášterní budovy, kostela, čtyř kaplí, glorietu, zahrady, kašny a ohradní zdi. Soubor budov ostrovské piaristické koleje, kostela a kaplí patří k nejpřednějším raně barokním celkům západních Čech. Piaristická kolej v Ostrově je třetí nejstarší piaristickou kolejí v českých zemích. [2] Kaple je postavená na půdorysu osmiúhelníku. [1] Pod kaplí je dvoukomorová krypta, do které byli pohřbíváni zemřelí příslušníci sasko-lauenburského rodu. (info leták Ostrovské poklady, vyd. Město Ostrov). Raně barokní centrální mohutná cihlová kaple na…

1 2 3 4 5 6 7