Poloroubený dům s pavlačí a konstrukčními prvky dokládající složitý vývoj objektu od 18. do počátku 20. století. Unikátní příklad původní zástavby města Vrchlabí.
Původně barokní zámek v místech renesanční tvrze, romanticky přestavený po r. 1897 v duchu české renesance a historismu (vídenští architekti Hellmer a Fellner), obklopený krajinářským parkem podle návrhu švédského arch. Swensona. [4]
Je to patrová stavba s členitým půdorysem, která je přístupná kamenným schodištěm v průčelí. U zámku se nachází zpustlý parčík.
V prvním nadzemním podlaží se nachází prostorná vstupní hala s ústředním dřevěným schodištěm, dále se zde nacházejí čtyři místnosti, sociální zařízení. Ve druhém nadzemním podlaží je masivní dřevěná galerie, která navazuje na schodiště. Dále se zde nachází 5 místností, v tomto patře jsou tři balkóny. Ve třetím podlaží jsou dvě velké místnosti a velký bar s veškerým vybavením. Do čtvrtého podlaží vstoupíme po krátkých schodech a ocitneme se v centrální místnosti mezonetu, ze které se vchází do tří podkrovních místností. V suterénu je technické zázemí domu. K domu patří zahrada o velikosti 1325…
Zámek Doubrava je jediným sídlem Zedtwitzů na Ašsku, které se dochovalo do dnešních dnů. Další sídla v Aši, Podhradí, Kopaninách, Smrčině a Krásné byla zničena, převážně po roce 1945. Další zedtwitzký zámek který přežil je Libá, přibližně 15 kilometrů jižně od Aše. Nad vchodem se nachází erb Zedtwitzů s rokem 1760, který sem byl umístěn po roce 1945 ze zámku v sousedních Kopaninách.
Příkop, který odděluje kopec se skálou od města je překlenut mostem o jednom oblouku. Brána na severní straně zdobena rustikou, má ve svorníku vytesanou růži. Brána vede přímo do nádvoří. Dříve vedla cesta po východním okraji ostružny, podle paláce k zadní bráně do horního hradu. Naproti bráně ve dvoře vznikl palác nepravidelného čtyřhranného půdorysu s několika novými budovami. Je obdélníkový, dvou až třípatrový, situovaný od severu k jihu, s polygonálním jižním průčelím, s mansardovou střechou. Budovaný na skále nestejné úrovně, sahající někde až do prvního poschodí. Na severní straně je…
Jádro usedlosti tvoří zděný patrový dům, který se skládá z dlouhého a kratšího křídla napojeného do tvaru T. Hlavní průčelí je zvýrazněno dvojicí rizalitů s polopatrovými nástavbami. Dvůr uzavírá pilířová brána. Usedlost pochází z přelomu 19. a 20. st. Volně stojící patrový dům na půdorysu T (osu domu směřující k J, směrem do dvora, prodloužila novodobá patrová přístavba) se výrazně pohledově uplatňuje v zástavbě náměstí hlavním průčelím s (o polopatro převýšujícími) nárožními rizality. K SZ nároží přiléhá vysoká pilířová brána (s postranní brankou) a s několik m dlouhým úsekem vysoké ohradní…
Příklad průmyslové architektury přelomu 19. a 20. století. Přízemní halová stavba obdélného půdorysu, krytá sedlovou střechou s plechovou krytinou na hřebeni prolomenou dlouhým světlíkem. Fasáda neomítaná provedená červenými lícovkami. [4]
Jeho vila je pojata jako reprezentativní stavba řešená v tradičním duchu s historizujícími a romantizujícími prvky. Celkem pravidelný, téměř čtvercový půdorys, je narušen mělkými kvadratickými rizality a jedním polygonálním, který je v rovině střechy zakončen malou bání. Hlavní uliční průčelí je akcentováno středovým rizalitem, který je završen v úrovni střechy polygonální věžičkou zastřešenou vysokou jehlancovitou střechou. Do tohoto rizalitu je vložen hlavní vchod krytý balkonem vyneseným dvojicí sloupů. Balkon se sloupovím a předsazeným schodištěm tak vytváří honosný vstupní portikus.…
Architektem stavby byl Oto Ployer, příbuzný rodiny skrze svoji sestru Miluši, která byla švagrovou Viléma mladšího. Zpracoval návrh vily a umístil ji na rovinné prostranství pod zalesněný ostroh s protékající řekou. Vilu stavěla firma Hlaváček a Müller, se sídlem v Praze XII, ve Francouzské ulici 4. Dům byl založen na železobetonové vaně s podlahou sklepů pod úrovní řeky Bělé. Velmi prostorné schodiště v hlavním průčelí propojuje zahradu s verandou ve zvýšeném přízemí, s možností vstupu na venkovní terasu a do centrální schodišťové haly. Z ní je přístup do jídelny, knihovny, obývací místnosti…