Zámek je patrová stavba šířkové dispozice se středním šestiosým rizalitem, rámovaným dvěma dvoupatrovými věžicemi a patrovými novobarokními přístavbami. Rizalit se vstupem na střední ose je završen trojúhelným štítem po stranách s arkýři a ukončen mansardovou střechou s vížkou s lucernou. Vstup je segmentově zakončen, se štukovým ostěním s klenákem. Okna jsou rámována šambránou s parapetem se zrcadlovým polem a nadokenní římsou, okna přízemí mají ve vrcholu klenák, okna věžic mají pouze jednoduchou šambránu. Jednotlivá patra oddělují profilované kordonové římsy a završuje je předstupujícící…
Zámek je jednopatrová stavba na obdélném půdorysu s mansardovou valbovou střechou s plechovou polygonální věžičkou v ose hřebene střechy. Hlavní průčelí je pětiosé s okny v líci průčelí. Fasáda je členěna pásovou kordonovou a profilovanou korunní římsou, naznačenou nárožní bosáží a štukovými rámci kolem oken. Střešní štít v ose průčelí míval pravděpodobně hodiny a na křídlech architektonickou výzdobu. Zadní průčelí je zvýrazněno vystupujícím rizalitem a štítem. Budova je částečně podsklepena, sklep je z lomového kamene zaklenut stlačenou valenou klenbou. Interiery z větší části plochostropé,…
Zámecký areál se rozkládá uprostřed obce severně od návsi, na již. a vých. straně se areálu dotýká silnice. Jádro areálu tvoří jednopatrová trojkřídlová zámecké budova čp. 1, situovaná uprostřed středně velkého přírodně krajinářského parku nepravidelně obdélného půdorysu. V jz. části areálu stojí komplex tří budov bývalého panského pivovaru čp. 96, v jv. koutě parku při silnici je menší jednopatrová budova někdejšího správcovského domu. Zámecký park je obehnán kamennou omítnutou ohradní zdí, prolomenou na vých. straně širokou pilířovou vjezdovou branou s dvěma úzkými postranními brankami pro…
Jádrem hodnoty souboru budov bývalé Löw-Beerovy textilní továrny je hmotné svědectví koncentračního tábora Gross-Rosen-Brünlitz ze 40. let 20. století, jejichž hlavním nositelem jsou budovy kolem shromažďovacího prostoru se vstupní branou.Soubor budov je zlomkem z rozsáhlého areálu bývalé textilní továrny Löw - Beerů v Brněnci, výběrem který má nejpřímější historickou spojitost s pobočkou koncentračního tábora Gross. Rosen v Brněnci, který se nacházel v severní části areálu ve 40. letech 20. století. Hlavními nositeli hmotného svědectví bývalého koncentračního tábora zároveň jádrem hodnoty…
Čtyřkřídlý jednopatrový pozdně barokní zámek v nevelkém parčíku na severním konci obce - obdélníková jednopatrová stavba doplněna na čtyřkřídlý půdorys kolem dvora, částečně přestavěno a upravováno. Ke střední části vede dvojité vnější schodiště, před ním fontána se sochou Viktorie, při silnici zachována ohradní zeď s bránou. [1]
Historický objekt továrny z 19. století byl postaven jako cukrovar, pozdějí byl přestavěn na koželužnu, několik let sloužil také na výrobu automobilů.[5] Po dlouhém chátrání a následném statickém narušení byla větší část objektů zbourána, zbývajícím hrozí demolive v blízké době. Zachráněna byla věžička, v roce 2014 sundaná a uložená do depozitu - původně bylo plánováno její navrácení na budovu po statické stabilizaci.[2]
Zámek je také nazýván jako Červený dvůr. Je to jednoduchý obdélný patrový objekt, který od roku 1568 sloužil jako sídlo majitelů panství. Po roce 1945 prostory využívalo zemědělské družstvo a pozvolna chátralo. Červený dvůr vznikl jako sídlo majitelů panství roku 1568. Tehdy již patřilo několik desetiletí Schoenfeldům ze Schoenfeldu, Ludvík a Hanuš z tohoto rodu se uvádějí jako stavebníci objektu, který snad navazoval na starší sídlo (tvrz). Název dostal podle sgrafitové výzdoby. Po několika změnách majitelů a pobělohorské konfiskaci statek získal Ota Jindřich z Vartenberka, poslední člen…
Jedná se o budovu, kterou využívala Masarykova městská nemocnice Jilemnice. Objekt sestává z jednoho částečného podzemního podlaží, dvou nadzemních podlaží a částečného podkroví. V 1.p.p. se nachází kotelna, chodba, místnost s náhradním zdrojem a sklepní prostory. V 1. n.p. se nachází prostory dříve využívané jako dialyzační centrum. Prostory ve 2.n.p. byly využívány jako ordinace a je zde byt domovníka 2+1, ve 3.n.p. jsou místnosti pro ubytování a byt o velikosti 1+2. Přístup je po zpevněné komunikaci. Nemovitost je napojena na veškeré inženýrské sítě. V objektu je část prostor pronajímána,…
Dle pověsti tam straší. Správce statku Čermák terorizoval svoje poddané. Jednou když slyšel z pole zpěv, tak se na místo rozjel na koni, aby takové plýtvání silami jako je zpívání zamezil. Cestou ale z koně spadl a zabil se. Od té doby každý večer projíždí kolem statku. Je slyšet dusot kopyt a jeho smrtelný pád. Bude takto jezdit dokud někdo nezlomí jeho kletbu...
Bratři Fishelovi vybrali pro svou výrobu Mimoň kvůli četnosti bukových lesů v Lužických horách. Bukové dřevo je totiž ideální pro ohýbání, a tedy výrobu daného nábytku. Proces spočíval v tom, že se bukové dřevo nahřívalo, čímž se smrštilo, a následně ponořovalo do vařící vody, čímž nabobtnalo. Takto upravené dřevo se poté snadno dalo ohýbat. Nabídka bukového dřeva z okolí byla díky velké výrobě brzo nedostatečná, a tak byla továrna zásobována i dřevem z dalekých Rumunských Karpat, kde si společnost postavila pilu. Sortiment výroby byl: stoly, stolky, lavice, věšáky, kolébky, postele,…
Němci vyražené podzemní tunely sloužící jako továrna pro vojenské účely. Pracovali zde především vězni z nedalekého pracovního tábora. Tato část chodeb byla později Sověty využívána, rozšířena a přestavěna na podzemní sklad pohonných hmot. V podzemí jsou i nadále veliké nádrže na pohonné hmoty. Část nádrží byla kompletně či částečně rozebrána sověty při odchodu z Československa. Vše, co v podzemí mělo nějakou hodnotou a šlo odmontovat / odnést z prostorů již zmizelo.
Budova byla vystavěna v roce 1875 původně pro šest stání, v roce 1882 byla rozšířena. V roce 1944 byly zřízeny přístavby kovárny, nástrojárny a učňovské dílny. V roce 1945 byla budova poškozena výbuchem muničního vlaku ve stanici, část střešní konstrukce musela být vyměněna. Správní část po válce dostala nová okna a drobné v interiéru. Po přechodu na motorovou trakci byl upraven střešní plášť - byly sneseny lapače kouře a větrák ve hřebeni, byly zřízeny menší dymníky. Kruhová výtopna v Chocni je unikátní a jediná svého druhu v České republice. Svoji úlohu plnila až do roku 2010. Od té doby…
Soubor dvou opuštěných staveb bývalého mlýna nacházející se u hráze Dlouhého rybníka.