Trasy

Počet objektů v databázi: 9

Vilové Vinohrady

Vinohrady v sobě ukrývají jednu z nejstarších a nejkrásnějších vilových čtvrtí v Praze. Jeden blok a celá řada zajímavých vil. Pro svůj domov si tuto čtvrť vybral například továrník Emil Kolben, zakladatel slavné ČKD. Sousedem mu byla další známá osobnost, architekt Jan Kotěra. Naproti tomu, stojí zde celá řada reprezentativních sídel osobností, které jsou nyní skoro zapomenuté, například stavitele samotných Vinohrad, pojďte si je připomenout. (autor trasy: Radomír Kočí, audio průvodce: Vojtěch Řehák)

Objektů: 15
1 km
detail

Po stopách Schmittů

Českoněmecký podnikatel Franz Schmitt (1818-1883) byl v 19. století jedním z největších textilních magnátů severních Čech. Jeho rodina se zasloužila o rozkvět města Český Dub, vlastnila zde několik továren, rodinné sídlo a stavěla tu i domy pro své zaměstnance. (autor trasy: Radomír Kočí, audio průvodce: Vojtěch Řehák)

Objektů: 15
3 km
detail

Po stopách Liebiegů

Jedna z nejvýznamnějších libereckých rodin, která na přelomu 19. a 20. století významně ovlivnila město Liberec a jeho tvář. Rodina textilních průmyslníků se zasloužila o rozvoj průmyslu na Liberecku a firma Johann Liebieg & Co. svého času zaměstnávala tisíce zdejších obyvatel. Jejich liberecké textilní fabrika byla největším výrobce látek v celé tehdejší monarchii. V dnešním Liberci po sobě Liebiegové zanechali stopy především v podobě architektury a architektonických celků. (autor trasy: Radomír Kočí, audio průvodce: Vojtěch Řehák)

Objektů: 18
4 km
detail

Kamenický Šenov a skláři

Fenoménem Kamenického Šenova je sklo, už roku 1856 tu vznikla odborná sklářská škola, první svého druhu v Evropě. Dodnes tu působí řada významných skláren, například Preciosa. Za první republiky zde byla nejvyhlášenější Palmeho sklárna, která dodala lustry například pro palác tureckého sultána, královskou operu v Římě, divadlo Albee v New Yorku nebo palác svobodných zednářů v Kodani. (autor trasy: Radomír Kočí, audio průvodce: Matěj Skalický)

Objektů: 14
3 km
detail

Okolo Hartenbergu

Ruinu hradu Hartenberg zachraňuje Bedřich Loos s partnerkou od roku 1997. Spolu s tím založili hradní dílnu, která obnovuje památky v širokém okolí. Obnovou prochází i zdejší škola nebo nádraží. Celý tento areál nabízí turisticky velmi zajímavý okruh. (autor trasy: Radomír Kočí, audio průvodce: Vojtěch Řehák)

Objektů: 6
2 km
detail

Okolo Kokořína

V roce 1894 koupil zříceninu hradu Kokořín velkostatkář Václav Špaček. Jeho rodina zde za první republiky vybudovala jedno z nejmodernějších letovisek u nás. Komunismus toto vše zničil. Nyní zde rodina Špačků, spolu s dalšími schopnými místními lidmi, znovu obnovuje zašlou slávu tohoto místa. (autor trasy: Radomír Kočí, audio průvodce: Vojtěch Řehák)

Objektů: 14
11 km
detail

Po stopách Doubků

Daubkové nebo také Doubkové byla rodina, která v letech 1850–1950 sídlila na zámku a velkostatku v Litni na Berounsku. Zakladatelem rodu úspěšných podnikatelů byl Josef František Doubek, který byl později jedním ze sedmi spoluzakladatelů Národního divadla v Praze. Liteňské panství se díky svým majitelům stalo jedno z nejúspěšnějších v rakousko-uherském mocnářství a také centrem společenského a kulturního života a místem setkávání významných kulturních i politických osobností. Jiří Doubek si v roce 1931 vzal za manželku světovou operní hvězdu Jarmilu Novotnou. (autor trasy: Radomír Kočí,…

Objektů: 7
7 km
detail

Po stopách Fischerů

Fischerové byli rodinou textilních továrníků v Aši. Zakladatelem byl Christoph Fischer, který v Aši započal s podnikáním v roce 1836. Největšího rozkvětu podnik dosahuje na přelomu 19. a 20. století, kdy jednotlivý členové rodiny Fischerů staví v Aši celou řadu architektonicky cenných vil.

Objektů: 7
2 km
detail

Okolo Světlého vrchu

Trasa vede z Friesových bud na Klínové boudy. V krkonošských boudách se od pradávna hospodařilo. Situace se změnila na přelomu 19. a 20. století, kdy velký rozvoj turistického ruchu napomohl tomu, že řada z nich začala poskytovat i ubytování a pohostinství pro kolemjdoucí. Pojďte se u některých z nich zastavit a zavzpomínat na jejich historii.

Objektů: 10
5 km
detail