Stavitel vily byl otec Šárky Hejnové, světoznámý scénograf Josef Svoboda (návrhy kostýmů, kulis)
Zámek je obdélná, dvoupatrová stavba s 25 m vysokou nárožní věží, postavená v tudorském novogotickém slohu. V novogotických oknech zachovány původní skleněné vitráže. V interiérech se zachovaly dřevěné ozdobné prvky jako jsou kazetové stropy, zárubně dveří a vyřezávané dveře, na podlahách pak malé parkety. [1]
Dům je patrový, původní koncept zahrnuje 11 pokojů. V přízemí se jich nachází 5 a v patře 6 z toho 2 lze chápat jako vetší reprezentační místnosti, které měly stropy vyzdobené malbami. Zajímavostí tohoto domu je barokní komínový systém a pec v chodbě u schodiště. Dochovaly se pouze původní interiérové dveře s obložkami.
Dům je koncipován do prudce klesajícího svahu jako základní hranolová hmota, z níž vybíhá podélné nižší křídlo, obě části kryje sedlová zvalbená střecha s poměrně výrazným přesahem. Omítka stavby je výrazně zdrsněna a prolomena většinou podélnými okny. Okna jsou podélná, třídílná, ale i kruhově ukončená, směrem ke Skalní ulici jsou chráněna kvazibarokními mřížemi. [2] V domě jsou zachovalé veškeré původní dobové prvky, jako jsou pískovcové zárubně, dveře, parketové podlahy, parapety, klenuté stropy, vitrážová okna, okenní kované mříže, venkovní omítka, vestavěné skříně a knihovny, kryty…
Funkcionalistická stavba s velmi jednoduchým řešením, které je založeno na kontrastu lomené bílé s cihlově červenou. Vila umístěna ve svahu má přístupové a opěrné terasy, včetně parteru, vyzděny z červených pohledově uplatněných cihel, slabší červený akcent dodávají ještě stejnou barvou natřené okenní rámy. Hladkou bílou plochu stěny vlastní hranolové stavby prolamují různá okna, ve 3. podlaží přes nároží [2]
Stavba vily byla započata v roce 1963 a pokračovala v 70. letech minulého století. Autorem návrhu byl arch. Václav Krásný.
Nejnižší podlaží vily je projektováno jako servisní a zahrnuje většinu technického zázemí. V polozapuštěném suterénu je umístěna relaxační zóna s fitnes a přípravou pro vnitřní bazén, pokoj pro hosty s vlastní koupelnou a šatnou, kuchyň, dílna, dostatek úložných prostor a garáž pro 3 automobily s přímým vstupem do domu. Přízemí nabízí rohový obývací pokoj s prosklenými stěnami průchozími na terasu, kuchyň s jídelnou, 2 ložnice, hlavní koupelnu a samostatnou toaletu. Poslední ložnice s en-suite koupelnou je v prvním patře, kde najdeme také prosklenou pracovnu s přístupem na velkou střešní…
Historizující přízemní vila z režného zdiva. Jedná se o příklad vrcholné fáze firemního stylu vítkovických železáren. [1]
Autentická Bílkova vila se nachází v Táboře na svažité parcele vymezené ulicemi Novákovou a Příběnickou. Patrová a terasovitá budova na pomezí secese a symbolismu je ukázkou raného vlivu bruselsko-pařížského secesního stylu Art Nouveau v Česku. Jižní polovina stavby je podsklepena, nad sklepem je zvýšené přízemí, ve kterém se nacházely hlavní obytné prostory. O patro výš je obytné podkroví. Kamenné schodiště v interiéru má bohatě zdobené zábradlí se secesními motivy květin. Za domem se nachází svažitá zahrada. Fasády jsou ztvárněny výrazně taženými křivkami a na štítu i na mřížích oken…
Původně vrcholně barokní stavba se zachovala dodnes, s drobnějšími změnami hlavně v interiérech. Areál zámku s parkem a ohradní zdí. Ústřední jednokřídlá zámecká budova s mansardovou střechou na obdélném půdorysu, delší stranou přisazenou k hraně náměstí. Pozdně barokní stavba z 30. let 18. stol. Z té doby i navazující anglický park s ohradní zdí. [1]
Původní Hornický dům, vystavěn pro Bratrskou revírní pokladnu v roce 1923 podle návrhu arch. Václava Stádníka. V parteru budovy se nacházejí plastiky Rubání uhle a Důlní měřič od sochaře V. Zeilmana.
Hotel kromě ubytování hotelového typu nabízel i levnější ubytování v penzionové části objektu v předním křídle budovy. V zadním křídle budovy jsou umístěny hotelové pokoje. Celková kapacita objektu je 85 lůžek, včetně přistýlek. V přízemí prostřední části budovy je umístěna restaurace, bar a kuchyň včetně zázemí, v prvním patře velká kongresová místnost. Vinárna s krbem je vhodně umístěna v suterénu.
Na parcele po demolovaném domě se staví vila dle projektu Studio Olgoj Chorchoj,Štěpán Abt, Kateřina Hroncová, Michal Froněk, spoluautor: Jan Němeček Investor: Systemtronic-real s.r.o. 2015, užitná plocha:1068 m2, zastavěná plocha:265 m2, plocha pozemku:922 m2.
Protože všechna stavení v jádru obce jsou stylově vizuálně sjednocena, zde je popis vývoje zámku Filipov, protože tyto stavby jsou nerozlučně spojeny. Ve Filipově, kde se r. 1368 připomíná panský dvůr Šintochy, panské sídlo dlouho nebylo. Tamní zámek postavil až Filip Krakovský z Kolovrat, který r. 1760 jmenovaný dvůr koupil a po němž byla ves přejmenována na Filipov. Stavbu zámku, vzniklého podle všeho přebudováním starší kaple, dokončil po r. 1773 Filipův syn Leopold. František Xaver Krakovský z Kolovrat prodal Filipov r. 1818 uherskému šlechtici Františkovi Zichymu; ten pak Filipov prodává…