Manuál terénní

1) Jak poznat prázdný dům?

Existuje několik osvědčených znaků, že dům nikdo neobývá - plná poštovní schránka letáků, přídavný visací zámek na dveřích, dveře od pavučin a nametené listí na cestě k nim, děravá střecha nebo špinavé / vymlácené skleněné tabulky v oknech.

2) Máte ve svém okolí prázdný dům? 

Pošlete nám jej do databáze, rádi vám pomůžeme s vyplněním informací. Jednoduchý manuál jak přidat dům do databáze zde: http://prazdnedomy.cz/jak-pridat-dum-do-databaze/

 3) Zajímá vás, jaký je příběh, historie nebo současnost domu? 

Na malých městech a vískách je řešení často velmi jednoduché - stačí se prostě zeptat někoho, kdo jde zrovna okolo :) Sousedé většinou ví nejvíce a tajemné domy v sousedství jsou předmětem nejedné diskuze! Když zrovna okolo nikdo nejde, máme u každé karty objektu pomůcku - dopis pro sousedy, který hodíte do schránek okolních domů. Dalším důležitým zdrojem informací je starosta obce. Kontakt na něj je vždy dohledatelný na internetu. Ten bude případně vědět kontakt na někoho z místních, který zpracovává kroniku. Jak vidíte, cest k nalezení informací je mnoho. 

4) Kdo je majitelem?

Kdo bude o prázdném domu vědět první poslední? Samozřejmě, sám majitel. I ten nejopuštěnější dům má svého majitele. Získat na něj kontakt (adresu trvalého bydliště) je velmi jednoduché. Postup máme sepsaný zde: http://prazdnedomy.cz/uprava-karty-objektu/ v sekci "Záložka Majitelé". S kontaktováním majitele vám rádi pomůžeme.

5) Je dům ve veřejném majetku?

Ptejte se na jeho využití. Nebojte se zeptat dle zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím. Státní orgány, územní samosprávné celky a jejich orgány a veřejné instituce jsou povinny Vám požadovanou informaci do 15 dnů od přijetí žádosti vydat. Stačí, když zašlete dopis/mail na podatelnu daného subjektu, v obsahu uvedete, že žádáte o informace dle zákona č. 106/1999 Sb., o jaké informace žádáte a za jakým účelem, a dále se dostatečně identifikujete (Jméno, příjmení, datum narození, trvalé bydliště). následně Vám bude zaslána odpověď poštou nebo datovou schránkou. Pokud se tedy Vaše korespondenční adresa odlišuje od adresy trvalého bydliště, doporučujeme ji uvést.