Naše aktivita

Jsme přesvědčeni, že postavený dům nemá být prázdný.
Dlouhodobě prázdný dům představuje pro svou lokalitu potíže, přitahuje negativní sociální jevy a snižuje hodnotu okolních nemovitostí. Zastavují se nové a nové plochy, přitom v centrech měst čekají na své využití prázdné nemovitosti. Nikdo netuší, kolik chátrajících nemovitostí se ve městech nachází, protože žádná databáze nevyužívaných objektů dosud neexistovala. Proto:

1) Zaznamenáváme

Dabáze prazdnedomy.cz slouží k dokumentaci primárně historicky zajímavých objektů, které jsou ohrožené / prázdné, ale i k dokumentaci historicky zajímavých objektů zachráněných (slouží jako inspirace pro ostatní), zaniklých (slouží jako vzpomínka na ztracené poklady ČR) a používaných, které zatím ohrožené nejsou. Každý historicky zajímavý objekt se do ohroženého stavu může dostat a potom je dobré mít jej zdokumentovaný. Historicky zajímavý objekt poznáme podle délky časové osy u jednotlivých karet, aneb informací, které se k objektu podařilo dohledat. Řadu ohrožených objektů dokáže zachránit právě to, že známe jejich příběh = už to nejsou jen bezejmenné ruiny.

Naší velikou zálibou je také zaznamenávání stavu jednotlivých objektů skrz fotografie. Pokud budete chtít, můžeme pro vás vytvořit galerii fotografií před rekonstrukcí a po rekonstrukcí, viz tyto fotografie níže. Celá galerie ZDE. 

2) Ovlivňujeme

Učíme všímat si svého okolí, zajímat se o historii objektů, aby si jich lidé více vážili a starali se o jejich osud. Upozorňujeme na tyto objekty na naší FB stránce, kde již máme několik desítek tisíc sledujících. V srpnu roku 2016 jsme se rozhodili, že začneme pořádat i VYCHÁZKY po zajímavých domech, kde návštěvníky seznamujeme s jejich historií, současností a motivujeme k zájmu o okolí. Aneb KOMIKS z jedné takové vycházky :). 

3) Motivujeme

Zveřejňujeme případy, kdy se daří chátrající objekt zachránit skupinou obyčejných lidí nebo i zapáleným jednotlivcem. Chceme chválit tyto odvážné vlastníky a motivovat další k podobným činům.

4) Podporujeme

Tak jako upozorňuje na stav nemovitostí, snažíme se jejich změně i pomoci. Pomáháme při různých brigádách a výtěžek z vycházek jsme použili například na opravu okna kostela ve Vrbicích, na opravu vitrážových oken kostelu v Zahrádkách. Také jsme adoptovali a opravili rodinný hrob  významného architekta Jana Kotěry, Oldřicha Tyla a sochaře Čeňka Vosmíka.

5) Hledáme příčiny a měníme

Vždy hledáme příčinu stavu domu, snažíme se komunikovat s vlastníky a upozorňovat je na nezabezpečené objekty. Bojujeme proti účelovému chátrání budov, upozorňujeme na zdlouhavé soudní spory.

Dokážeme i efektivně nalézt nové majitele pro prázdné domy, kteří jim mohou často vdechnout nový život. Silným nástrojem propagace je naše FB stránka, kde například příspěvek k vile Deštník oslovil přes 150.000 lidí, viz obrázek 1. Ukázkovým příkladem, kde se podařilo nalézt majitele, který se pustil do záchrany například chátrajícího zámečku vidíte na obrázku 2 a 3.

6) Pořádáme

Pořádáme i větší akce, například ve videu výlet do Žatce a Vrbice. I přes deštivé a chladné počasí panovala po celou dobu skvělá nálada. Prohlédli jsme si několik chátrajících objektů, ale u všech je naděje na jejich brzkou záchranu, jsou totiž kolem nich skvělí lidé, kteří ctí odkaz našich předků a jejich pozitivní energie skvěle zahřeje i v tomto dni! 

7) Spojujeme

Ty, kteří o sobě doposud třeba nevěděli. Máme za sebou například konferenci, kde se potkala celá řada těch, kteří se snaží prázdné domy zachraňovat, opravovat a oživit. Podobná setkání jsou pro ně zdrojem inspirace, navázání kontaktů, sdílení zkušeností a načerpání tolik potřebné energie. Konference se konala v Praze v prostorách Invalidovny, účastnilo se ji mnoho zajímavých hostů a prezentaci měli zástupci jak státních institucí (ÚZSVM, SŽDC, starostka obce Stvolínky), tak investorů (společnost PSN, Dům Radost a Fabrika Temný Důl) i samostných nadšenců  (Jablečné lázně, hrad Hartenberg, vila Fiala, dvůr Vranov atd.) 

8) Děkujeme

Jsme moc rádi, že si naší práce vážíte. V prestižní novinářské soutěži Prix non pereant – Média na pomoc památkám, jsme se umístili v dubnu 2016 na třetím místě a v roce 2018 na prvním místě v kategorii Internet. V listopadu 2017 se aplikace Prázdné domy umístila na 3. místě v soutěži Společně otevíráme data 2017, pořádané Fondem Otakara Motejla. Děkujeme!

 

Jak nám můžete pomoci?

Přidávejte objekty do databáze! Máte k objektu další informace nebo dobové/současné fotografie? Podělte se o ně s ostatními. Utvořme společně online archiv zajímavých objektů, které možná už brzy zmizí. Zajímejte se o osud staveb ve vašem okolí.

 

 


 

Výroční zprávy

2020 - CZ
2019 - CZ
2018 - CZ
2017 - CZ
2016 - CZ - EN

Ke stažení

PD plakát